support@danesh-ju.com

منو

کنش پژوهی کاهش ضایعات نان مدرسه

دانلود بهترین نمونه ها | کانون تخصصی دانشجو

کنش پژوهی کاهش ضایعات نان مدرسه

   دسته بندی : کنش پژوهی, کنش پژوهی چهارم ابتدایی|   تاریخ انتشار : پنج شنبه, ۳۰ شهریور, ۱۳۹۶


کنش پژوهی کاهش ضایعات نان مدرسه

خیر مقدم خدمت دانشجویان رشته علوم تربیتی دانشگاه فرهنگیان این فایل کنش پژوهی کاهش ضایعات نان مدرسه می باشد که به صورت ورد و کامل می باشد. کارورزی به دانشجویان فرصت می دهد تا به بهترین نحو از یک محیط کاری عینی تجربه کسب کنند.

اهداف و پیامد های کارورزی در ترم سوم

دانشجو در این ترم باید با گذراندن کارورزی ۳ و تدوین کنش پژوهی کاهش ضایعات نان مدرسه بتواند :

  • نتایج تجربیات خود ، از فرآیند طراحی، اجرا و ارزیابی و بازبینی و بازاندیشی در طرح آموزشی را با تکیه بر عقلانیت عملی در قالب کنش پژوهی فردی گزارش کند.
  • دانشجوی معلمی درس چهارم ابتدایی باید در این مرحله با کنش پژوهیِ فردی ، به بهسازی عمل، بهسازی درک و فهم، و اصلاح عملکرد حرفه ای خود بپردازد.

 

قسمتی از این مجموعه

 

همه ی ما از کودکی معنی قسمتی از آیه ی ۳۱ سوره ی آل عمران که بیان می دارد: “و نیز بخورید و بیاشامید ولی اسراف مکنید، که خدا اسرافکاران را دوست نمی دارد” را بارها و بارها شنیده ایم؛ اما آیا واقعا تا به حال با نگاه و درکی عمیق به آن توجه و عمل کرده ایم؟ همان طور که می دانید یکی از بیشترین اقلامی که در جامعه ی ما مورد بی لطفی و اسراف فراوان قرار می گیرد، نان است.پیامبر(ص) می فرمایند: خدایا میان ما و نان جدایی مینداز(کافی،۲۸۷/۶ )

پس از اینجا اهمیت توجه به مصرف درست نان مشخص می شود، در این متن تلاش شده است که به گوشه ای از دلایل افراد مختلف درباره ی علل ضایعات و اسراف نان اشاره شود.پدیده مصرف گرایی و اسراف در نقطه مقابل مصرف بهینه قرار گرفته است. «مصرف گرایی» یا به عبارت ساده تری اسراف که یکی از بزرگترین آفت ها و آسیب های فردی و اجتماعی و از گناهانی است که مورد نهی شدید خداوند متعال واقع شده است و در مقابل اعتدال و میانه روی در مصرف قرار گرفته است؛ به طور کلی هرگونه زیاده روی در کمیت و اتلاف را شامل می شود. در حقیقت مصرف گرایی عامل تخریب رشد، توسعه و از بین رفتن منابع ملی است. مصرف گرایی از یک نگاه در معنای مصرف نامتعارف است که نیاز فیزیکی فرد را برطرف نمی سازد، بلکه نیاز کاذب فرد یا افراد را که گاه به تقلید از دیگران، تبلیغات، شرایط مادی یا تغییرات ساختار جامعه ایجاد شده برطرف می سازد. مصرف گرایی در نگاه عالمان دین نیز در همان معنای لغوی اسراف استعمال شده است و هرگونه بیهوده گرایی، زیاده روی و اتلاف و مانند آنها را اسراف می دانند.

امام علی(ع) در این باره می فرمایند: «الاوان اعطاء المال فی غیر حقه تبذیر و اسراف»

«آگاه باشید خرج کردن به ناحق، حیف و میل و اسراف است»

ما به عنوان انسان و اشرف مخلوقات وظیفه داریم تا هر آنچه خداوند مهربان  در اختیارمان قرار داده به بهترین نحو استفاده کنیم.نعمت‌ها و منابع خدادادی باید در جهت کمال انسان مصرف شوند. این مهم در صورتی محقق می‌شود که انسان با دید درست و مثبت به منابع الهی به نگردد و خود را تسلیم خداوند خود بداند. یکی از راه‌های شکرگزاری از نعمت‌های خداوند استفاده درست و بجا از این نعمت‌ها می‌باشد.

ضایعات نان به دلیل کیفیت پایین نان است. همان طور که می دانید در کیفیت یک محصول غذایی عوامل متعددی دخالت دارد که از جمله می توان به مواد اولیه، تجهیزات و ماشین آلات، فرآیند تولید، عوامل انسانی(مدیریت وکارکنان) و … اشاره کرد. در مورد مواد اولیه می توان به عدم ثبات کیفیت آرد اشاره کرد.

کارگران شاغل در نانوایی ها نیز اغلب از تجربه کافی برای شناخت آرد و کیفیت آن و نیز تنظیم سایر مواد و روش های تولید با توجه به کیفیت آردهای موجود برخوردار نیستند، لذا قطعاً در تهیه خمیر و انجام مراحل بعدی تولید با مشکلاتی رو برو می شوند.از دیگر عوامل مؤثر می توان به استفاده از برخی مواد غیر مجاز در تولید نان همانند جوش شیرین و مواد تضعیف کننده آرد در نان ها اشاره کرد که هر یک به نحوی تاثیر نامطلوبی بر کیفیت و ارزش غذایی نان می گذارند‌‌‌‌‌.از طرفی تولید نان با استفاده از فرهایی که دارای حرارت مستقیم هستند، منجر به باقیماندن مواد ناشی از سوخت ناقص در نان می شود.

همچنین دستگاه های فرم دهنده غلطکی که به دلایل اقتصادی و نیز به منظور کاهش تعداد کارگران در نظر گرفته شده از دیگر عواملی به حساب می رود که منجر به کاهش کیفیت نان خواهند شدمسئله اصلاح الگوی مصرف از جایگاه ویژه‌ای  در زندگی افراد برخوردار است. این اصلاح الگوی مصرف است که موجب پیشرفت فردی و جمعی می‌گردد. در زمینه اهمیت اصلاح الگوی مصرف می‌توان به بیانات ارزنده مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) اشاره کرد و بیانات ایشان را سرلوحه اقدامات خود در زمینه اصلاح الگوی مصرف قرار داد.با توجه به این مهم هرچه در سنین پایین آموزش‌های درونی به کودکان داده شود به یک فرهنگ در آنان تبدیل شود و تاپایان عمر همراه افراد باقی خواهد ماند. پس، کلاس  به عنوان مهم‌ترین پایگاه عملیاتی برای بهینه‌سازی اصلاح الگوی مصرف می‌باشد. از آنجا که علاوه بر دانش‌آموزان، قشر زیادی از افراد جامعه از جمله اولیا دانش‌آموزان و مربیان نیز با کلاس در ارتباط هستند فرهنگ‌سازی در این محیط بیش از هر محیط دیگری نتایج مطلوب به دنبال خواهد داشت. اگر الگوی مصرف را به دانش آموزان درست آموزش دهیم و در آنان درونی سازی صورت بگیرد می‌توان حال و آینده کشور را تضمین نمود.با توجه به مطالب گفته شده تعریف زیر را از اصلاح الگوی مصرف در نظر می‌گیریم.

 

برای دانلود بلافاصله پس از خرید فایل کنش پژوهی کاهش ضایعات نان مدرسه روی دکمه قرمز خرید در زیر کلیک کنید.

 

3,000 تومان – خرید و دانلود

لیست فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید.
نام فایلاندازه فایل
file (8).doc229.00 KB


تهیه کننده :


امتیاز کلی
5 / 4.5

خیلی خوب!

کاملترین و جدیدترین فایل موجود در اینترنتپست های مشابه


۰۱ مهر, ۱۳۹۶

کنش پژوهی دبیر فلسفه و منطق جذاب کردن درس فلسفه از طریق روش تدریس ایفای نقش و نمایش

ادامه مطلب
۰۱ مهر, ۱۳۹۶

کنش پژوهی دبیر فیزیک تسهیل درک مفاهیم فیزیک برای دانش آموزانم

ادامه مطلب
۰۱ مهر, ۱۳۹۶

کنش پژوهی دبیر شیمی افزایش سطح علمی دانش آموزان بوسیله ی روش خلاقانه و فناوری اطلاعات

ادامه مطلب
۰۱ مهر, ۱۳۹۶

کنش پژوهی دبیر زیست شناسی چگونگی تاثیر مثبت گذاشتن بر فعالیت و یادگیری دانش آموزان در درس زیست شناسی به کمک تجربیات برتر تدریس .

ادامه مطلب
۰۱ مهر, ۱۳۹۶

نمونه کنش پژوهی گروهی ترویج فرهنگ کتابخوانی و مطالعه با ریشه یابی عدم تمایل جوانان به مطالعه

ادامه مطلب
۰۱ مهر, ۱۳۹۶

نمونه کنش پژوهی گروهی چگونگی ترغیب آموزگاران به استفاده از فناوری های مربوط به هوشمند سازی در تدریس

ادامه مطلب
۰۱ مهر, ۱۳۹۶

نمونه کنش پژوهی گروهی گسترش فضای سبز مدرسه

ادامه مطلب
۰۱ مهر, ۱۳۹۶

نمونه کنش پژوهی گروهی کمک به سلامت عمومی و رضایت شغلی معلمین دوره متوسطه تهران

ادامه مطلب
۰۱ مهر, ۱۳۹۶

نمونه کنش پژوهی گروهی کمک به کاهش استرس همکاران هنگام کار

ادامه مطلب
۰۱ مهر, ۱۳۹۶

نمونه کنش پژوهی گروهی علاقه مند نمودن دانش آموز پایه اول به حضور در کلاس

ادامه مطلب
امتیاز دهید: