support@danesh-ju.com

منو

اقدام پژوهی معلم ریاضی ابتدایی چگونه توانستم دانش آموز کلاس اول را با استفاده از ابزار ریاضی به ریاضی علاقمند کنم؟

دانلود بهترین نمونه ها | کانون تخصصی دانشجو

اقدام پژوهی معلم ریاضی ابتدایی چگونه توانستم دانش آموز کلاس اول را با استفاده از ابزار ریاضی به ریاضی علاقمند کنم؟

   دسته بندی : اقدام پژوهی, اقدام پژوهی دبیر ریاضی|   تاریخ انتشار : سه شنبه, ۳۰ خرداد, ۱۳۹۶


اقدام پژوهی معلم ریاضی ابتدایی چگونه توانستم دانش آموز کلاس اول را با استفاده از ابزار ریاضی به ریاضی علاقمند کنم؟بافرمت ورد وقابل ویرایش در۲۹صفحه

در این فایل  اقدام پژوهی معلم ریاضی ابتدایی  تمامی نکات مربوط به اقدام پژوهی ابتدایی و بخشنامه آن رعایت شده است و به صورت کامل فایل ورد word و قابل ویرایش آن در اختیار شما معلم ابتدایی قرار می دهیم.

قسمتی ازین مجموعه

  گردآوری اطلاعات (شواهد ۱) :

مساله عدم علاقه مندی دانش آموزان به درس ریاضی را با جمعی از همکاران با سابقه در میان گذاشته و با هم به بحث و گفتگو پرداختیم .همه ی همکاران با علاقه ی بسیار در بحث شرکت کردند و نظرات مفیدی ارایه نمودند..با مراجعه به کتاب ها و نشریات گوناگون هم به مطالب جالب و قابل توجه در این زمینه دست یافتم پس از گفتگو های بسیار در زمینه ی علل ضعف و مشکلات یادگیری تعدادی از دانش آموزان در درس ریاضی مطالب جمع آوری شده مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت مشکلاتی که در این باره وجود داشت ،نظیر روش تدریس معلم ،تفاوت های فردی دانش آموزان ،مسائل کمک آموزشی ،محیط فیزیکی کلاس و … فهرست گردید .

– معلمین ما معمولا در کلاس درس متکلم وحده هستند و درس ریاضی که مخصوصا در پایه اول باید با روش های گوناگون تشریحی،تشبیهی،استفاده از مثال ،تجربه و مشاهده های عینی ،استفاده از مدل و کاوشگری و…) تدریس شود به روش زبانی و قاعده گویی محدود شده است .

-معلم آن طور که باید آموزش لازم را ندیده به طور مثال با اصول یادگیری آشنا نیست که بتواند از آن در امر تدریس بهره گیرد .

-وسایل کمک آموزشی که نقش مهمی در ارائه مفهوم ریاضی دارند به حد کافی در اختیار معلم و دانش آموز نیست .–عدم ارتباط ریاضی در پایه های مختلف

-نقش خود دانش آموز در گیرایی مفاهیم از نظر رشد جسمی و هوش

نکاتی چند در باره آموزش ریاضی :

در حین مطالعه و جمع آوری اطلاعات در پی مطالبی بودم که مرا در امر تدریس و رفع مشکلات یادگیری کودکان راهنما باشد که به نظریه اسکینر در کتاب نظریه های یادگیری برخوردم او معتقد است یادگیری در صورتی به بهترین وجه انجام می گیردکه

الف ) اطلاعاتی که قرار است آموخته شوند در گام های کوچک ارائه گردد.

ب ) به یادگیرندگان درباره ی یادگیری شان بازخورد فوری داده شود. یعنی بلافاصله پس از یک تجربه یادگیری به آنان گفته شود که اطلاعات مورد نظر را درست یادگرفته اند یا از آن لحاظ اشکالاتی دارند.

ج) یادگیرندگان بتوانند با سرعت متناسب خود یاد بگیرند.

آمادگی : در این مرحله از تدریس معلم می کوشد اولاً رغبت دانش آموزان را نسبت به موضوع درس برانگیزد ،

ثانیا هدف درس را روشن نماید ،ثالثا معلومات قبلی دانش آموزان را بررسی کرده و مطالب جدید را بر پایه معلومات قبلی او تدریس کند .عرضه :معلم درس تازه را عرضه می کند و به اصطلاح موضوع جدید را با توجه به هدف هایی که پیش بینی کرده است به دانش آموزان تدریس می کند .

مقایسه : ارتباط بین معلومات قبلی و درس برقرار و مقایسه به عمل می آید و در این مقایسه است که به اصول کلی دست پیدا می کنند در تدریس ریاضیات معلم در این مرحله به قاعده دست پیدا می کند و تعاریف را به دست می آورد .

تعمیم : نتایج به دست آمده در مرحله سوم که در ریاضی قاعده گفته می شود در مواقع مقتضی و همانند ،تعمیم داده می شود .کاربرد و تطبیق: مانند حل مسائل ریاضی بعد از یادگرفتن قاعده روابط ریاضی. در این جا لازم است به این موضوع نیز توجه داشته باشیم که روش های شهودی و فعال ، از جمله روش های جدید تدریس ریاضیات ابتدایی هستند که در چند سال اخیر بر اثر تحولات به وجود آمده در علم و هم چنین پیشرفت های روان شناسی و تعلیم و تربیت به وجود آمده و در کشورهای پیشرفته جهان در زمینه تدریس ریاضیات مورد استفاده قرار گرفته اند. طرفداران روش شهودی عقیده دارند سهم عمده یادگیری به خصوص در مورد انسان از طریق بینش انجام می گیرد . در این روش وسایل کمک آموزشی نقش مهمی در تدریس پیدا می کنند و معلم مراحل درس را طوری تنظیم و ارایه  می کند که دانش آموزان با مشاهده مراحل به هم پیوسته کار آموزش پی به حل مسئله می برند که منجر به یادگیری مفاهیم درس می شود .

در روش فعال دانش آموزان با تلاش خود و با راهنمایی معلم به اهداف آموزشی نایل می گردند.

– ایجاد انگیزه در دانش آموزان

آیا تا کنون به این فکر کرده اید که چرا دانش آموزان به ریاضیات علاقه نداشته و از آن فرارمی کنند.چرا ریاضیات را پایه ای یاد نمی گیرند. نخستین هدف معلم کارآمد این است که در دانش آموزان انگیزه ایجاد کند که تلاش کنند در یادگیریشان از منابعی که در اختیار دارند استفاده کنند و تنها به معلم متکی نباشند و دانش آموزانی که بتوانند به چنین استقلال فکری برسند پس از اتمام تحصیل قادر خواهند بود بدون معلم به تحصیل ادامه دهند. و آنهایی که تنها به معلم متکی بوده اند قادر به انجام این کار نیستند. معلم باتجربه می داند که اگر بنا باشد در دانش آموزان انگیزه ایجاد کند باید مطالب بسیاری علاوه بر کتاب های درسی آموزش دهد.در مدارس همیشه با دانش آموزانی مواجه می شویم که نیاموخته اند چگونه بخوانند که بفهمند و بدون درک مطلب نیز علاقه بوجود نخواهد آمد.

راههای بسیاری وجود دارد که معلم می تواند این انگیزش را بوجود آورد.نمایش صامت ، ایفای نقش بازی و تقلید تنها چند نمونه از شیوه هایی هستند که می توان مورد استفاده قرار داد . اگر معلم حوصله به خرج دهد و سعی کند دانش آموزان را بشناسد خواهد دید که هر دانش آموز تمایل خاصی به کجروی دارد ، که در ظاهر ممکن است این کجروی با موضوع درسی که آموزش داده می شود نامربوط جلوه کند اما اگر معلم کمی ابتکار نشان دهد بخوبی می تواند از آن بعنوان وسیله ای که دانش آموز را به درس بکشاند استفاده کند. بعنوان مثال اگر در کلاسی متوجه شدیم که دانش آموزی در عقب کلاس وقت خود را بیهوده می گذراند بررسی کنیم که این دانش آموز به چه موضوعی علاقه دارد مثلاً اگر به طراحی علاقه داشته باشد او را تشویق کرد که در قالب درس طراحی کند و همین موضوع سبب می شود که موضوعی که در کلاس آموخته می شود بهتر بفهمد و این واقعیت که چنین نقش مهمی را در کلاس ایفا می کند به دانش آموز حس اعتماد و رضایت می دهد و این نمونه ای است که می توان بی حوصلگی و بی علاقگی را به شور و اشتیاق و انگیزش برای یادگیری بیشتر تبدیل کرد

– مشارکت دانش آموز مهم ترین روش ایجاد انگیزه

اگر در کلاس درس به اندازه کافی سؤال وجود داشته باشد و فرصت مناسب جهت بحث و تبادل نظر پیش آید علاوه بر آنکه مطلب درسی خوب فهمیده می شود ، نگرش محصل نسبت به جهان اطراف خودش نگرشی مثبت ، واقع گرایانه و منطقی خواهد بود.در چنین کلاسی دانش آموز درک می کند که فهمیدن بهترین نوع ارزش است . اگر در کلاس درس سؤال وجود نداشته باشد و بحث های منطقی مطرح نشود محصل خود را یک ابزار می بیند آنهم ابزاری که باید تسلیم باشد.

ناخواسته گوش می کند و نفهمیده یادداشت بر می دارد و اجباراً به خاطر می سپارد . از طریق پرسش و پاسخ از دانش آموزان بخواهیم که فکر خود را بکار گیرند تا حس کنجکاویشان برانگیخته شود و در بحث پرسش و پاسخ مشارکت داشته باشند.در طول تجربه ، روش پرسش و پاسخ را یکی از روشهای مفید در آموزش ریاضی  می دانم باید به دانش آموز فکر کردن و اندیشیدن آموخت . روش پرسش و پاسخ یکی از روشهای مفیدی است که باعث می شود دانش آموز با حس کنجکاوی در پی این جواب باشد و بتواند اندیشیدن را فرا گیرد.

۲- فراهم کردن فضا و محیط آموزشی مناسب

یکی از مشکلاتی که دبیران ریاضی و دانش آموزان با آن سر و کار دارند پرجمعیت بودن کلاس های درس می باشدکه تاثیر مستقیم در یادگیری دانش آموزان دارد به این دلیل باید فضایی برای دانش آموزان فراهم شود که در آن فضا بتوانند آزادانه فکر کنند و فعالیت های فردی را در روش اجرایی به کار برند. لازم به ذکر است که   علی رغم تمامی تلاشها در ارتقاء سطح آموزش و فرایند یادگیری اگر فضای عاطفی و روانی کلاس مناسب نباشد معمولاً نتیجه چندان مفید نخواهد بود.اگر معلم حضور خود را در فضایی دوستانه و محبت آمیز به عنوان فردی برای کمک و مساعدت و یادگیری دانش آموزان به اثبات نرساند ، یادگیری شکل اجبار و تحمیلی به خود  می گیرد.

تیترهایی که در این اقدام پژوهی معلم ریاضی ابتدایی   وجود دارد شامل موارد زیر است:

 • موضوع درمورد درس ریاضی
 • چکیده درمورد درس ریاضی
 • مقدمه درمورد درس ریاضی
 • بیان مسئله درمورد درس ریاضی
 • توصیف وضعیت موجود
 • گردآوری اطلاعات (شواهد ۱) درمورد درس ریاضی
 • تجزیه و تحلیل و تفسیر داده ها درمورد درس ریاضی
 • انتخاب راه جدید موقتی درمورد درس ریاضی
 • اجرای طرح جدید و نظارت بر آن درمورد درس ریاضی
 • گردآوری اطلاعات (شواهد ۲) درمورد درس ریاضی
 • ارزشیابی تاثیر اقدام جدید و تعیین اعتبار آن درمورد درس ریاضی
 • تجدید نظر و دادن گزارش نهایی یا اطلاع رسانی درمورد درس ریاضی
 • نتیجه گیری درمورد درس ریاضی
 • پیشنهادات
 • منابع و ماخذ

 

دریافت اقدام پژوهی معلم ریاضی ابتدایی   بلافاصله بعد از پرداخت مقدور می باشد. برای خرید و دانلود روی دکمه قرمز رنگ کلیک کنید

3,000 تومان – خرید ودانلود
.

 

 

 

 

 

لیست فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید.
نام فایلاندازه فایل
1 (42).doc314.93 KB


تهیه کننده :


امتیاز کلی
5 / 4.5

خیلی خوب!

کاملترین و جدیدترین فایل موجود در اینترنتپست های مشابه


۱۶ تیر, ۱۳۹۶

نمونه اقدام پژوهی آموزگارپایه چهارم ابتدایی چگونه توانستم مهارت سخن گفتن را در دانش آموزم ریحانه تیموری تقویت کنم؟

ادامه مطلب
۱۶ تیر, ۱۳۹۶

نمونه اقدام پژوهی آموزگارپایه اول ابتدایی چگونه توانستم مهارت خواندن را در دانش آموز کلاس اول وانیا بالا ببرم؟

ادامه مطلب
۱۶ تیر, ۱۳۹۶

نمونه اقدام پژوهی آموزگارسوم ابتدایی چگونه توانستم مشکلات ضعف در املا نویسی دانش آموز پایه دوم ( عرفان ) را با روش های نوین آموزشی برطرف نمایم؟

ادامه مطلب
۱۶ تیر, ۱۳۹۶

اقدام پژوهی دبیرزبان انگلیسی ابتدایی چگونه توانستم مشکلات خاص دانش آموز دو زبانه ام مهسا را با روابط اجتماعی ضعیف برطرف نمایم؟

ادامه مطلب
۱۶ تیر, ۱۳۹۶

اقدام پژوهی آموزگاردوره سوم دبستان چگونه توانستم مشکلات اخلاقی (پرخاشگری) مهدی اسد نژاد را بهبود بخشم؟

ادامه مطلب
۱۶ تیر, ۱۳۹۶

دانلود اقدام پژوهی آموزگارمقطع دوم دبستان چگونه توانستم مشکلات املا نویسی دانش آموز م علی را با روش های نوین آموزشی برطرف نمایم؟

ادامه مطلب
۱۶ تیر, ۱۳۹۶

اقدام پژوهی آموزگارمقطع سوم دبستان چگونه توانستم مشکلات اخلاقی (پرخاشگری) علیرضا را بهبود بخشم؟

ادامه مطلب
۱۶ تیر, ۱۳۹۶

نمونه اقدام پژوهی آموزگاردوم دبستان چگونه توانستم مشکل ناسازگاری دانش آموزم آیه را در پایه دوم ابتدایی کاهش دهم؟

ادامه مطلب
۱۶ تیر, ۱۳۹۶

اقدام پژوهی آموزگارمقطع ابتدایی چگونه توانستم مشکل ناخن جویدن را در دانش آموزم علی از بین ببرم؟

ادامه مطلب
۱۶ تیر, ۱۳۹۶

دانلود اقدام پژوهی آموزگارپایه دبستان چگونه توانستم مشکل لوس بودن فرشته را برطرف کنم ؟

ادامه مطلب
امتیاز دهید: