support@danesh-ju.com

منو

اقدام پژوهی معلم دوم دبستان چگونه توانستم با کاربست شیوه های مناسب اختلال یادگیری دانش آموزم را بهبود بخشم؟

دانلود بهترین نمونه ها | کانون تخصصی دانشجو

اقدام پژوهی معلم دوم دبستان چگونه توانستم با کاربست شیوه های مناسب اختلال یادگیری دانش آموزم را بهبود بخشم؟

   دسته بندی : اقدام پژوهی, اقدام پژوهی آموزگار ابتدایی|   تاریخ انتشار : شنبه, ۱۰ تیر, ۱۳۹۶


اقدام پژوهی معلم دوم دبستان چگونه توانستم  با کاربست شیوه های مناسب اختلال یادگیری دانش آموزم را بهبود بخشم؟بافرمت ورد وقابل ویرایش در۴۵صفحه

در این فایل   اقدام پژوهی معلم دوم دبستان تمامی نکات مربوط به اقدام پژوهی ابتدایی و بخشنامه آن رعایت شده است و به صورت کامل فایل ورد word و قابل ویرایش آن در اختیار شما معلم ابتدایی قرار می دهیم.

قسمتی ازین مجموعه

گردآوری اطلاعات(شواهد ۱)

برای این که بتوانم درباره پرسشی که مطرح کرده بودم اطلاعات دقیق تری به دست آورم تصمیم گرفتم موضوع را با همکارانی که صاحبنظر در این زمینه هستند درمیان بگذارم.

در یک زنگ تفریح، موضوع را با همکارانم در میان گذاشتم. برخوردهای آن ها متفاوت بود. تعدادی معتقد بودند که بهتر است موضوع را با والدینش در میان بگذاری، شاید به کمک آن ها بتوان کاری انجام داد. بعضی دیگر معتقد بودند که بهتر است از آموزش او صرفنظر کنی و او را به حال خود بگذاری تا برای سال آینده آماده بشود. عده ای دیگر معتقد بودند که او هنوز موقعیت خود را درک نکرده و بهتر است صبر داشته باشی تا مدتی بگذرد و او موقعیت خود را بشناسد. سپس آموزش او را شروع کنی.

موضوع را با مدیر مدرسه در میان گذاشتم. او نیز معتقد بود که این دانش آموزان اگر دو سال در کلاس دوم بمانند پایه آن ها قوی می شود و برای سال آینده آماده تر هستند. پس بهتر است که خودت را خسته نکنی.

با آمدن معلم راهنما به مدرسه موضوع را با او مطرح کردم او چند سؤال بسیار ساده از مریم پرسید و مریم هم کم و بیش به آن ها جواب داد. معلم راهنما معتقد بود که مریم
می تواند یاد بگیرد ولی باید مرتب او را تشویق کنی. زیرا تشویق، انگیزه او را برای یادگیری افزایش می دهد. البته تشویق نباید بیش از حد باشد. این روش را ادامه بدهید اگر نتیجه نداد لزومی به خسته کردن خود ندارید و بگذارید تا برای سال آینده آماده شود.

با مریم هم صحبت کردم. او می گفت که مدرسه آمدن را دوست دارد و می خواهد خواندن و نوشتن را یاد بگیرد. تصمیم گرفتم که او را به یک کلینیک مشاوره معرفی کنم. برای این منظور با والدین او تماس گرفتم. اما آن ها در دسترس نبودند و مریم با پدربزرگ و مادربزرگش زندگی می کرد. آن ها رفتن به کلینیک را مشروط به اجازه پدر او می دانستند.

دو ماه از سال تحصیلی می گذشت و مریم درست مثل روزهای اول مدرسه بود. بنابراین تصمیم گرفتم که خودم وارد عمل شوم. شروع به مطالعه و تحقیق کردم و عواملی را که باعث بروز اختلالات رفتاری و یادگیری مریم می شود را بررسی کنم. به همین منظور با افراد متخصص و اساتید دانشگاه ملاقات کردم، کتاب های تخصصی در زمینه روانشناسی کودک و اختلالات یادگیری مطالعه نمودم، نشریه های گوناگون از جمله فصلنامه تعلیم و تربیت، فصلنامه پژوهشکده کودکان استثنایی، فصلنامه روانشناسی، رشد معلم، رشد تکنولوژی آموزشی، …… را بررسی کردم. چکیده تحقیقات و پایان نامه ها را مطالعه نمودم. از طریق اینترنت در سایت های مختلف آموزشی و تربیتی و روانشناسی جستجو کردم. ابتدا بهتر است با خلاصه ای از یافته های به دست آمده آشنا شویم.

نارسایی های یادگیری

تعریف اختلالات ویژه در یادگیری: از بررسی تحقیقات و مطالعات پیشینیان چنین بر می آید که کودکان با نارسایی های یادگیری را در رده کودکان با آسیب مغزی طبقه بندی می کردند، و زمانی دیگر آنان را کسانی با اشکالات خفیف مغزی می پنداشته اند. اما در تازه ترین مطالعات در این زمینه برای آنان اصطلاح “کودکان با نارسایی های ویژه در یادگیری” گزیده شده است.

در سال ۱۹۶۶ کلمنتز (clements)، کودک با اشکالات خفیف مغزی را چنین تعریف
می کند: “کودکان با اشکالات خفیف مغزی کودکانی هستند که از نظر هوش کلی، نزدیک متوسط، متوسط یا بالاتر از متوسط می باشند. اما مشکلات و دشواری هایی ویژه در یادگیری یا رفتار دارند. میزان این مشکلات از خفیف تا شدید متفاوت است. علت اصلی این دشواری ها انحراف اعمال مربوط به سیستم اعصاب مرکزی از حالت عادی که به صورت های گوناگون مشخص می شود، مانند دشواری در درک، فهم، زبان، حافظه، کنترل، توجه، اعمال حرکتی و …….. این انحرافات ممکن است در اثر نقص ژن های گوناگون، اختلال در سوخت و ساز، ضربات مغزی یا سایر بیماری ها و حوادثی که در طول سال هایی که برای رشد و تکامل سیستم اعصاب مرکزی لازم است، یا از علت های ناشناخته ای، به وجود می آید”.

کودکان با نارسایی های ویژه در یادگیری، کودکانی هستند که جهان را به گونه ای متفاوت یا غیر معمول ادراک می کنند. طرح های عصبی آنان متفاوت از کودکان همسال عادی آنان به نظر می رسد. افراد با نارسایی های ویژه در یادگیری دارای شکست هایی در مدرسه و جامعه هستند. آنان نمی توانند آنچه دیگران که در سطح هوشی مشابه انجام می دهند، بدون برخورداری از آموزش های ویژه انجام دهند. اداره آموزش و پرورش آمریکا (U.S.O.E) در امر کودکان استثنایی در سال ۱۹۷۷ کودکان با نارسایی های ویژه در یادگیری را آن دسته از کودکان دانسته است که “در یک یا تعدادی از فرایندهای اساسی یادگیری: فهم مطالب، کاربرد زبان گفتاری یا نوشتاری دچار مشکلند. این اشکالات ممکن است در کودکان به صورت های گوناگون مانند: دشواری درگوش دادن، فکر کردن، صحبت کردن، خواندن، نوشتن، هجی کردن، حساب کردن ظاهر شود. این تعریف شامل کودکان با صدمه مغزی، آسیب های خفیف مغزی، نارساخوانی، آغازی رشدی و مشکلات ادراکی می شود، اما آن دسته از کودکانی را که اشکال اساسی یادگیری آنان در نتیجه نقص بینایی، شنوایی، حرکتی، عقب ماندگی ذهنی، اشکالات هیجانی یا محرومیت های محیطی، فرهنگی و اقتصادی است، در بر نمی گیرد”.

تعریف های جدیدتر از نارسایی های ویژه در یادگیری تغییر چندانی را نشان
نمی دهد. برای مثال، مرکز ملی اطلاعات برای کودکان و نوجوانان با نارسایی های ویژه در یادگیری در سال ۱۹۹۴ آنان را افرادی می داند که در یک یا تعدادی از فرایندهای اساسی روانی (یادگیری) مشکل دارند یا در کاربرد زبان گفتاری یا نوشتاری دشواری دارند. این اشکالات ممکن است به صورت های گوناگون مانند: دشواری در گوش دادن، فکر کردن، صحبت کردن، خواندن، نوشتن، هجی کردن یا انجام محاسبات ریاضی ظاهر شود.

نگاهی به تحقیقات انجام شده در زمینه نارسایی های ویژه در یادگیری نشان می دهد که برخی از محققان در پی یافتن منشأ مشکل هستند و بعضی دیگر از پژوهشگران کوشش دارند که برنامه ها و راهبردهای آموزشی ویژه ای طراحی کنند که علی رغم منشأ و اساس دشواری های این افراد، آنان بتوانند موضوع های تحصیلی را فرا بگیرند.

انجمن ملی وابسته به نارسایی های یادگیری(۱۹۹۱) تعریف زیررا پیشنهاد کرده است: نارسایی های یادگیری یک اصطلاح کلی است که شامل یک گروه ناهمگون از دشواری های یادگیری می شود که به صورت های گوناگون مانند: مشکلات اساسی در گوش دادن،
صحبت کردن، خواندن، نوشتن، استدلال کردن یا توانایی ریاضیات متجلی می شود. اگرچه نارسایی های ویژه در یادگیری ممکن است در دانش آموزان سایر طبقات استثنایی وجود داشته باشد (برای مثال دانش آموزان با آسیب های حسی، عقب ماندگی ذهنی، آشفتگی های اجتماعی و هیجانی، تدریس ناکافی یا نامناسب، محرومیت های محیطی و فرهنگی)، اما این امر در نتیجه این شرایط یا تأثیر آن ها نیست. عملکرد نامناسب سیستم اعصاب مرکزی که در سال های اخیر بیشتر عملکرد نامناسب عصبی –  روانی خوانده می شود، فرض بر این دارد که مغز یا نظام ادراکی یا هر دو اگرچه در کودکان با نارسایی های ویژه در یادگیری آسیب ندیده است، اما این دو در کودکان یادشده در مقایسه با کودکان عادی، متفاوت عمل
می کند؛ زیرا، نارسایی های ویژه در یادگیری را حاصل تفاوت هایی می دانند که در عملکرد مغز یا عملکرد ادراکی این گونه کودکان وجود دارد.

از تعریف های مختلفی که متخصصان در زمینه کودکان با نارسایی های یادگیری ارائه داده اند می توان ویژگی هایی به خلاصه زیر برای آنان برشمرد:

 1. این کودکان دارای بهره هوشی تقریبأ(متوسط) یا بالاتر هستند؛
 2. این کودکان از نظر حواس مختلف (بینایی، شنوایی و ….) سالم هستند؛
 3. این کودکان از امکانات محیطی و آموزشی نسبتاً مناسبی برخوردار هستند؛
 4. این کودکان دارای ناهنجاری های شدید رفتاری نیستند؛
 5. پیشرفت آموزشی این کودکان به طور قابل ملاحظه ای کمتر از بهره هوشی، سن و امکانات آموزشی که از آن برخوردارند، است.

عللی را که برای شکست این کودکان در امر یادگیری شایسته ذکر است چنین می توان خلاصه کرد:

 • فقدان انگیزش کافی؛
 • فقدان توجه و دقت لازم؛
 • دقت بیش از اندازه به جزئی از کل؛
 • فقدان هماهنگی لازم در حرکات؛
 • جنب و جوش بیش از حد؛
 • وراثت و مسایل ژنتیکی؛
 • مشکلات بیوشیمیایی؛
 • عدم تعادل هورمونی.
 • تیترهایی که در این اقدام پژوهی معلم دوم دبستان وجود دارد شامل موارد زیر است:
  • موضوع درمورد   اختلال املایی
  • چکیده درمورد اختلال املایی
  • مقدمه درمورد اختلال املایی
  • بیان مسئله درمورد اختلال املایی
  • توصیف وضعیت موجود
  • گردآوری اطلاعات (شواهد ۱) درمورد  اختلال املایی
  • تجزیه و تحلیل و تفسیر داده ها درمورد  اختلال املایی
  • انتخاب راه جدید موقتی درمورد  اختلال املایی
  • اجرای طرح جدید و نظارت بر آن درمورد  اختلال املایی
  • گردآوری اطلاعات (شواهد ۲) درمورد اختلال املایی
  • ارزشیابی تاثیر اقدام جدید و تعیین اعتبار آن درمورد  اختلال املایی
  • تجدید نظر و دادن گزارش نهایی یا اطلاع رسانی درمورد اختلال املایی
  • نتیجه گیری درمورد اختلال املایی
  • پیشنهادات
  • منابع و ماخذ

   

  دریافت اقدام پژوهی معلم دوم دبستان  بلافاصله بعد از پرداخت مقدور می باشد. برای خرید و دانلود روی دکمه قرمز رنگ کلیک کنید

  3,000 تومان – خرید ودانلود
  .

   

   

   

لیست فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید.
نام فایلاندازه فایل
1 (178).doc207.88 KB


تهیه کننده :


امتیاز کلی
5 / 4.5

خیلی خوب!

کاملترین و جدیدترین فایل موجود در اینترنتپست های مشابه


۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی مشاور مدارس ابتدایی با موضوع کاهش استرس حاصل از حجم فعالیت و رقابت بین دانش آموزان

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی مربی بهداشت ابتدایی با موضوع شیوع پدیکلوز (شپش)درمدرسه

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی مدیر مدارس ابتدایی با موضوع ایجاد اعتماد بین دانش آموزان دقیق و کامل

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی سرپرست خوابگاه با موضوع شادی و نشاط در دانش آموزان خوابگاهی

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی مشاور متوسطه دوم با موضوع پیشگیری از آسیب های اجتماعی با محوریت مدگرایی

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی دبیر ادبیات فارسی متوسطه دوم با موضوع ارتقا علاقه دانش آموزان به شاهنامه خوانی

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی آموزگار دوم ابتدایی با موضوع مشکل گوشه گیری و عدم اعتماد به نفس دانش آموز

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی دبیر عربی متوسطه اول با موضوع مشکلات رفتاری دانش آموز بیش فعال

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی دبیر فیزیک متوسطه دوم با موضوع بارور ساختن نقش آزمایشگاه فیزیک در فراگیری دانش فیزیکی

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی دبیر مطالعات اجتماعی متوسطه دوم با موضوع نهادینه کردن احترام و محبت در دانش آموزان

ادامه مطلب
امتیاز دهید: