support@danesh-ju.com

منو

اقدام پژوهی معاون پرورشی مقطع متوسطه چگونه توانستم به تربیت جنسی و اخلاقی در دانش آموزانم بپردازم و آنها را از آسیب های اجتماعی ناشی از این پدیده دور کنم.؟

دانلود بهترین نمونه ها | کانون تخصصی دانشجو

اقدام پژوهی معاون پرورشی مقطع متوسطه چگونه توانستم به تربیت جنسی و اخلاقی در دانش آموزانم بپردازم و آنها را از آسیب های اجتماعی ناشی از این پدیده دور کنم.؟

   دسته بندی : اقدام پژوهی, اقدام پژوهی معاون پرورشی|   تاریخ انتشار : پنج شنبه, ۸ تیر, ۱۳۹۶


اقدام پژوهی معاون پرورشی مقطع متوسطه چگونه توانستم به تربیت  جنسی دانش آموزانم بپردازم و آنها راازآسیب های اجتماعی ناشی ازاین پدیده دور کنم.؟بافرمت ورد وقابل ویرایش در۴۳صفحه

در این فایل   اقدام پژوهی معاون پرورشی مقطع متوسطه تمامی نکات مربوط به اقدام پژوهی ابتدایی و بخشنامه آن رعایت شده است و به صورت کامل فایل ورد word و قابل ویرایش آن در اختیار شما معلم ابتدایی قرار می دهیم.

قسمتی ازین مجموعه

ارائه اطلاعات( شواهد یک):

گردآوری اطلاعات اغلب از طریق چهار روش میسر می شود. این چهار روش عبارتند از: مصاحبه، مشاهده، پرسش نامه و اسناد و ارقام. هر یک از این چهار روش کاربرد ها و ویژگی هایی دارند که لازم است اقدام پژوهان پیش از آغاز و اقدام به پژوهش با این روش ها آشنایی کافی را کسب کنند. این که چه روشی یا فنونی در اقدام پژوهی کاربرد دارد بستگی به موضوع و هدف آن پژوهش دارد. همه اطلاعاتی که جمع آوری می شود شواهد لازم برای اثبات یا رد چیزی نیستند. به بیان دیگر داده ها (اطلاعات) مترادف با شواهد نیستند. شواهد داده هایی هستند که بدان وسیله می توانیم درباره ی تغییرات چیزی یا رخدادی داوری کنیم پس برای اثبات یا رد چیزی باید شواهد قابل قبول داشته باشیم.

بنا بر این در این قسمت تصمیم گرفتم با دیگر همکاران ،دانش آموزان و اولیای آنها مصاحبه هایی داشته باشم.همچنین پرسشنامه ای تهیه نمودم و آن را در اختیار تنی چند از اولیا و همکاران قرار دادم تا از نظرات آنها استفاده نمایم. خودم نیز به جستجو در بین کتاب های مرجع و همچنین مقالات و گزارشات علوم تربیتی و مدیریت آموزشی پرداختم تا با ارائه راهکار های مناسب این مسئله بغرنج را در بین دانش آموزانم از بین ببرم.

یافته های تحقیق

درک همانندی جنسی در دانش آموز

دانش آموز دو تا چهار ساله، از ثابت بودن همانندی جنس خودش مطمئن نیست و برای او مفهوم پسر، مترادف اسمش (مثلاً حسن) خواهد بود؛ زیرا از صفات و ویژگی های مشترکی که میان تمام پسرها وجود دارد ناآگاه است. و از همین روی، ثبوت این صفات را برای خودش مشخص نکرده است.

با این حال، اگر از دانش آموزی سه ساله بپرسیم پسر است یا دختر؟ می تواند جنسیت خودش را مشخص کند و در چهارسالگی از روی لباس، آرایش موی سر، جنسیت خود و اشخاص دیگر را تشخیص می دهد. با وجود این، حتی در پنج سالگی هم بیشتر دانش آموزان از همانندی جنسی و ثبوت آن اطمینان ندارند. به طور مثال: از اطفال چهار تا هشت ساله پرسیدند: اگر دختری، بازی های پسرانه بکند و یا لباس پسرانه بپوشد یا موهایش را مثل پسرها کوتاه کند، می تواند پسر شود؟ بیشتر دانش آموزان چهار ساله اظهار داشتند که اگر بخواهد می تواند پسر شود و اکثر دانش آموزان میان شش تا هفت ساله کاملاً اطمینان داشتند که یک دختر با تغییر لباس یا رفتارش، نمی تواند پسر شود و علت این که بچه های کمتر از پنج سال نمی توانند مسئله همانندی جنسی را درک کنند، به دلیل اختلالات روانی نیست، بلکه اصولاً میزان درک و فهم آنها به اندازه ای نیست که ثبوت این کیفیت را تشخیص دهند.

پس از این که طفل به مرحله ای رسید که توانایی عقلانی مناسبی برای طبقه بندی خصوصیات جنسی در او به وجود آمد، آن گاه می تواند خصوصیت هایی را که با مفاهیم مردانگی یا زنانگی همراه است، تشخیص دهد و آنها را درک کند.

و این مرحله ای است حساس که در روایت های گوناگون به نحوه عملکرد پدران و مادران با فرزندانشان هشدارهایی داده شده است و آموزش های خاصی در ارتباط با پسران و دختران آمده است که به آن خواهیم پرداخت.

 

خانواده و آموزش هویت جنسی

به طور کلی باید خاطر نشان کرد که در آموزش هویت جنسی فرزندان، دو عامل در مقایسه با دیگر عوامل تأثیر به سزایی در این امر دارد: اولین عامل خانواده است و عامل دیگر محیط.

شیوه آموزش در خانواده و محیط نیز به دو طریق مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می شود.

شیوه آموزش در خانواده: خانواده که به تعبیری، فراتر از محدوده معلم و خواهر و برادر است، می تواند در انتقال و شناسایی هویت جنسی به فرزندان مؤثر باشد.

در شیوه مستقیم؛ آموزش نحوه معاشرت و تعامل صحیح در فامیل می تواند به صورت تذکر به فرزندان، برای حفظ محدوده روابط با جنس مخالف در فامیل و سپس هدایت دختران در جمع زنان و دختران فامیل و هدایت پسران در کنار مردان و پسران فامیل صورت پذیرد. در شیوه غیر مستقیم نیز جدا کردن اتاق پسران از دختران در اسلام توصیه شده است.

علت حفظ محدوده کنترل شده برای هر یک از دختران و پسران، به این دلیل است که در آنها هیجانات و کشش هایی به جنس مخالف وجود دارد که از کنترل خارج شدن چنین هیجاناتی، زمینه ساز فساد و تباهی آنان خواهد بود.

امام رضا علیه السلام در پاسخ به این که چرا نگاه مردان نامحرم به موی زنان نامحرمِ متأهل و مجرد حرام است؟ فرمود: زیرا این نگاه، زمینه ساز هیجانی در فرد است که به فساد کشش ایجاد می کند و زمینه ارتکاب عمل ناپسند را که حرام است، فراهم می سازد.

ازاین رو، به کار بردن روش هایی که در میان خانواده به حفظ حیا بینجامد، دارای اهمیت است و دختران و پسران را که در دانش آموزی دارای قوه درک درباره تشخیص هویت جنسی هستند، باید با آموزش های مستقیم و غیر مستقیم راهنمایی کرد که به تدریج در سنین بالاتر محدوده خویش را حفظ کنند تا دچار فساد و تباهی نگردند؛ چرا که آنان به صلاح خود آگاهی لازم را ندارند.

روش های مستقیم و غیر مستقیمی به خانواده پیشنهاد شده است که به مرور زمان هر یک از دختران و پسران به اهمیت هویت جنسی خویش پی ببرند تا از آفات آن محفوظ بمانند.

 1. جدا کردن بستر خواب دختران و پسران

پیامبر گرامی اسلام می فرماید: فرقوا بین اولادکم فی المضاجع اذا بلغوا سبع سنین؛ زمانی که فرزندان شما هفت ساله شدند، بستر خواب آنها را از همدیگر جدا سازید».

در حدیث دیگری که به طور جداگانه به این روش اشاره شده است، پیامبر خدا صلی الله علیه و آله می فرماید:

الصبّی و الصبّی و الصبیّه و الصبیّه یُفَرِّقُ بینهم فی المضاجِعِ بِعشر سنینَ.

از سن ده سالگی پسر بچه ها با پسربچه ها و دختر بچه ها با دختربچه ها در یک بستر نخوابند.

از دو حدیث یاد شده می توان به این نکته مهم پی برد که بایسته است از همان دانش آموزی با به کارگیری این روش، به تدریج فرق بین دختر و پسر و حد و حدود دانش آموزان را به آنان بشناسانیم تا آنها را رعایت کنند و این زمینه ای است تا بتوانند به پرسش های ذهنی هر یک از این دو طایفه، به طور منطقی و طبیعی پاسخ دهند.

 1. نحوه لباس پوشاندن

حضرت علی علیه السلام می فرماید:

روزی در بقیع با پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نشسته بودم. زنی سوار بر مرکب از آنجا می گذشت که ناگهان از روی مرکب به زمین افتاد. حضرت رسول، روی خود را به جانبی دیگر گرداند. به آن حضرت گفتند: آن زن شلوار به پا دارد. پیامبر صلی الله علیه و آله سه بار فرمودند: خدایا، عفو و بخشش خود را شامل حال زنانی قرار ده که شلوار به پا می کنند. ای مردم شلوار برای پوشش، بهترین لباس است. زنانتان، هنگام خروج از منزل، خود را با شلوار حفظ کنند.

به علت خصوصیت های جسمانی، تفاوت نوع پوشاندن لباس های مناسب با جنسیت دختر به دختران و لباس های مناسب پسر به پسران؛ برای پیدا شدن هویت صحیح جنس در میان دختران و پسران، بسیار پر اهمیت است.

تأثیر معلمان و خانواده در پذیرش نقش جنسی از طرف فرزند در درجه اولِ اهمیت قرار دارد؛ زیرا معلمان به آنها یاد می دهند که چگونه باشند و چه ویژگی هایی را به عنوان دختر یا پسر بودن حفظ کنند. بنابراین، باید از پوشاندن لباس دختران به پسران و از پوشش های پسرانه برای دختران پرهیز کرد. عادت دادن دختران به پوشیدن چادر و روسری، کمک مؤثری برای رسیدن به این هدف می کند.

 1. حد و مرز سنیِ نشان دادن عواطف معلمان به پسران و دختران

دستورات عملی اسلام مانند نبوسیدن دختر بچه شش ساله و یا در آغوش نگرفتن او توسط نامحرم، به تدریج اندیشه جدا بودن جنسیت را در دختران پدید می آورد و نیز ممنوعیت بوسیدن پسربچه هایی که سن آنان از هفت سال تجاوز کرده است توسط زنان و دختران نامحرم، جدایی جنسیت را در فرزندان پسر پدید می آورد.

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله در این باره می فرماید: «دختر بچه شش ساله را پسر بچه نبوسد. همچنین زنان از بوسیدن پسربچه ای که سنش از هفت سال گذشته، خودداری کنند».

حضرت علی علیه السلام نیز در این باره می فرماید: «وقتی دختر بچه ای شش ساله شد، نامحرم حق ندارد او را ببوسد و همچنین، نمی تواند او را در آغوش بگیرد».

این مطلب در حالی است که اسلام به محبت کردن به دانش آموزان تأکید فراوان می کند و زیاد بوسیدن فرزند را، موجب افزایش درجات بهشتی می داند؛ ولی به لحاظ جلوگیری از انحرافات احتمالی، این حد و مرزها را معرفی کرده است. در واقع، این دستورات اسلامی پیش زمینه روانی و عقلی و ذهنی فرزندان را برای به دست آوردن خودِ واقعی شان مهیا می سازد تا بتوانند با شناخت هویت جنسی خودشان، به تعادل روانی و روحی و جسمی منطقی و صحیح برسند و حدود خود را بشناسند.

 1. حفظ حجاب

خدای تعالی در قرآن کریم می فرماید:

یا ایها النبی قل لازواجک و بناتک و نساء المؤمنین یدنین علیهن من جلابیبهنَّ ذلک ادنی ان یعرفنَ فلا یؤذین و کان الله غفورا رحیما. (احزاب: ۵۹)

ای پیامبر، به زنان و دختران خود و زنان مؤمنان بگو که چادر (یا روسری بزرگ) خود را فرو پوشند که این کار برای این است که آنها شناخته شوند تا از تعریض و جسارت هوس رانان آزار نکشند و خدا آمرزنده مهربان است.

آنچه در این میان مهم است، این نکته است که بُعد عاطفی دختران بیش از پسران است و از این رو، در پذیرش نقش جنسیتی، باید به این عامل مهم توجه ویژه ای داشت و متناسب با آن، نیازهای عاطفی دختر را برطرف کرد.

بدین لحاظ است که اسلام حجاب و پوشش را حفظ منطقی بُعد عاطفی دختران مدنظر قرار داده است؛ زیرا حفظ حجاب، موجب حفظ عفت است و حفظ عفت، دختران را از لحاظ عاطفی محفوظ نگه می دارد و بدین گونه به اظهارات و خواسته های عاطفی آنان پاسخی صحیح و منطقی می دهد تا خود را دریابند و هویت جنسی دختر بودن را به طور صحیح و کامل ارضا کنند.

 1. نوع بازی

بازی، یکی از ساده ترین راه ها برای ایفای نقش جنسیتی هر یک از دو جنس پسر و دختر است که معلمان بایستی تمایلات رفتاری هر یک را به بازی های خاص، در نظر بگیرند.

بازی هایی از قبیل عروسک بازی، بازی های مربوط به خانه داری، طناب بازی و بازی هایی که بیشتر در محیط خانه صورت می گیرد و دختر کمتر به بیرون از خانه رفت و آمد می کند، برای دختران بسیار مناسب است.

و در مقابل، بازی هایی از جمله تیراندازی، سوارکاری، فوتبال، برای پسران بسیار پسندیده است.

تیترهایی که در این اقدام پژوهی معاون پرورشی مقطع متوسطه  وجود دارد شامل موارد زیر است:

 • موضوع درمورد  تربیت جنسی
 • چکیده درمورد تربیت جنسی
 • مقدمه درمورد تربیت جنسی
 • بیان مسئله درمورد تربیت جنسی
 • توصیف وضعیت موجود
 • گردآوری اطلاعات (شواهد ۱) درمورد  تربیت جنسی
 • تجزیه و تحلیل و تفسیر داده ها درمورد  تربیت جنسی
 • انتخاب راه جدید موقتی درمورد  تربیت جنسی
 • اجرای طرح جدید و نظارت بر آن درمورد  تربیت جنسی
 • گردآوری اطلاعات (شواهد ۲) درمورد تربیت جنسی
 • ارزشیابی تاثیر اقدام جدید و تعیین اعتبار آن درمورد  تربیت جنسی
 • تجدید نظر و دادن گزارش نهایی یا اطلاع رسانی درمورد تربیت جنسی
 • نتیجه گیری درمورد تربیت جنسی
 • پیشنهادات
 • منابع و ماخذ

 

دریافت اقدام پژوهی معاون پرورشی مقطع متوسطه بلافاصله بعد از پرداخت مقدور می باشد. برای خرید و دانلود روی دکمه قرمز رنگ کلیک کنید

3,000 تومان – خرید ودانلود
.

 

لیست فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید.
نام فایلاندازه فایل
1 (140).doc3.28 MB


تهیه کننده :


امتیاز کلی
5 / 4.5

خیلی خوب!

کاملترین و جدیدترین فایل موجود در اینترنتپست های مشابه


۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی مشاور مدارس ابتدایی با موضوع کاهش استرس حاصل از حجم فعالیت و رقابت بین دانش آموزان

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی مربی بهداشت ابتدایی با موضوع شیوع پدیکلوز (شپش)درمدرسه

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی مدیر مدارس ابتدایی با موضوع ایجاد اعتماد بین دانش آموزان دقیق و کامل

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی سرپرست خوابگاه با موضوع شادی و نشاط در دانش آموزان خوابگاهی

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی مشاور متوسطه دوم با موضوع پیشگیری از آسیب های اجتماعی با محوریت مدگرایی

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی دبیر ادبیات فارسی متوسطه دوم با موضوع ارتقا علاقه دانش آموزان به شاهنامه خوانی

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی آموزگار دوم ابتدایی با موضوع مشکل گوشه گیری و عدم اعتماد به نفس دانش آموز

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی دبیر عربی متوسطه اول با موضوع مشکلات رفتاری دانش آموز بیش فعال

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی دبیر فیزیک متوسطه دوم با موضوع بارور ساختن نقش آزمایشگاه فیزیک در فراگیری دانش فیزیکی

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی دبیر مطالعات اجتماعی متوسطه دوم با موضوع نهادینه کردن احترام و محبت در دانش آموزان

ادامه مطلب
امتیاز دهید: