support@danesh-ju.com

منو

اقدام پژوهی معاون ابتدایی چگونه توانستم به بررسی مشکلات رفتاری و اخلاقـــی دانش آموزان و راهکارهای برطـــرف نمودن آنها بپردازم؟

دانلود بهترین نمونه ها | کانون تخصصی دانشجو

اقدام پژوهی معاون ابتدایی چگونه توانستم به بررسی مشکلات رفتاری و اخلاقـــی دانش آموزان و راهکارهای برطـــرف نمودن آنها بپردازم؟

   دسته بندی : اقدام پژوهی, اقدام پژوهی معاون آموزشی, اقدام پژوهی معاون اجرایی, اقدام پژوهی معاون پرورشی, . . .|   تاریخ انتشار : سه شنبه, ۶ مهر, ۱۳۹۵


دانلود اقدام پژوهی معاون ابتدایی چگونه توانستم به بررسی مشکلات رفتاری و اخلاقـــی دانش آموزان و راهکارهای برطـــرف نمودن آنها بپردازم؟ با فرمت ورد و قابل ویرایش در ۳۰ صفحه

فایل دانلود اقدام پژوهی معاون ابتدایی حاضر شامل کلیه موارد مورد نیاز و فاکتورهای لازم در چارت مورد قبول آموزش و پرورش میباشد و توسط مدیر سایت طراحی گردیده است. این اقدام پژوهی کامل و شامل کلیه بخش های مورد نیاز در بخشنامه شیوه نامه معلم پژوهنده میباشد.

اقدام پژوهی چیست؟

اقدام پژوهی را به هر فعالیتی می گویند که بتواند منجر به تبدیل وضعیت موجود به وضعیت مطلوب تر شود. اقدام، محور اصلی در این نوع مقاله ها است.
 
قبل از دانلود می توانیم با هم بخشی از این اقدام پژوهی معاون ابتدایی که به صورت رایگان قرار داده شده است را مرور می کنیم:
چکیده اقدام پژوهی :
اینجانب …….. ، دارای مدرک ………………. ، مدت ………. است که در خدمت آموزش و پرورش هستم . .
در سال …… در سمت معاون دبستان ………… واقع در شهرستان ……………. به اتمام رساندم.
در دوران خدمتم با دانش آموزی مواجه شدم که دارای اختلالات رفتاری از قبیل شلوغی غیر نرمال ، مسخره کردن دیگران، اذیت دادن به دیگر دانش آموزان ،حسادت ، بی حوصلگی ، فحش دادن به دیگران ، لجبازی ، تنبلی ، سردرد مزمن بود.
برای گرد آوری اطلاعات روشهای متعددی وجود دارد ؛ با توجه به موضوع پژوهش ، به نظر می رسد که ما مجبور باشیم از چند روش به صورت ترکیبی برای جمع آوری اطلاعات استفاده نماییم . در این پژوهش روشهای مشاهده ، مشاهده مشارکتی و مصاحبه را انتجاب نمودیم.
برای کاهش حسادت ، شرکت دادن فرد در گروه و احساس مسئولیت فرد نسبت به گروه ایجاد می گردد و از والدین فرد خواسته می شود که بین فرزندان تبعیض قائل نشوند و رفتارشان نسبت به فرد ملایم گردد.
برای کاهش پرخاشگری و لج بازی ؛ از والدین رزیتا خواسته می شود که بین فرزندان تبعیض نشود و با فرزندان خود با ملایمت ومهربانی رفتار کنند و ویژگی های مثبت فرزند خود را با تشویق تقویت نمایند. تا فرزند دچار کمبود محبت نگردد . به نظر می رسد یکی از علتهای اساسی پرخاشگری و لج بازی تبعیض و کمبود محبت است . و به فرزند خود بر چسب های مثبت بزنند تا کودک باور کند که واقعاً دارای ویژگی های مثبت است .
برای کاهش ضعف تحصیلی ، از بین بردن مشکلات عاطفی توسط والدین ومعلم مربوطه ، ایجاد انگیزه ، تقویت ویژگی های مثبت ، شکوفایی اعتمادبه نفس کودک ، توجه لازم به کودک ، تغییر نگرش کودک نسبت به خود از جمله عواملی هستندکه می توانند ضعف تحصیلی دانش آموزرا کاهش دهند. به نظر می رسد سردرد رزیتا با رفع مشکلات عاطفی ودرسی کودک رفع خواهد شد.
ارائه راهکارها
۱- محبت به موقع و متناسب به فرزندان ودانش آموزان ، موجب کاهش اختلالات رفتاری می شود.
۲- توجه به موقع، محبت ، تقویت نکات مثبت ، پرورش اعتماد به نفس ، موجب نگرش مثبت فرد نسبت به خود و دیگران می شود.
۳- ایجاد انگیزه و ایجاد نگرش مثبت فرد نسبت به خود ومعلم و دیگران موجب بهبود وضعیت تحصیلی و رفتاری فرد می شود.
۴- بین فرزندان نباید تبعیض قائل شد .
۵- بهتر است برای شناسایی و رفع مشکل از راهنمایی های صاحب نظران استفاده گردد .
۶- بهتر است برای رفع مشکل ، نظریه های علمی و تحقیقات گذشته مورد توجّه قرارگیرد . تا دارای اعتبار می باشد.
۱- مقدمه :
اختلالات رفتاری دانش آموزان ، یکی از مسائلی است که معمولاً معلمان با آن مواجه هستند . یکی از عوامل بازدارنده در امر تحصیل ، اختلالات رفتاری می باشد . معلّمان در برابر اختلالات رفتاری ، به شکل های متفاوتی از خود عکس العمل نشان می دهند . برخی از معلّمان آنان را به شدّت سرکوب می کنند . بعضی از معلمان ، در مقابل آنان کو تاه می آ یند ؛ بعضی دیگر آنان را به حال خود رها می کنند . امّا واقعیت این است که در این حالت مشکل ادامه خواهد یافت و مشکلات دیگری نیز به دنبال خواهد آورد .
به نظر می رسد راه منطقی این است که وقتی مشکلی در کلاس پیش می آید ؛ بهتر است ابتدا آن مشکل شناسایی شود سپس آن مشکل به صورت علمی مورد بررسی قرار گیرد . بعد از آن راه حل هایی جهت رفع مشکل پیدا کرده و به صورت عملی آن مشکل رفع گردد.
۲- توصیف وضعیت موجود و تشخیص مسئله
. معمولاً برای آشنایی بیشتر با وضعیت درسی و اخلاقی دانش آموزان پرونده های آنان را در آغاز سال تحصیلی مورد مطالعه قرار می دهم. همچنین در مورد خصوصیات اخلاقی ودرسی دانش آموزان از معلم سال قبل سوالاتی را مطرح می نمایم تا اطلاعات لازم در مورد دانش آموزان را بدست بیاوریم . ودر دفتر جدا گانه ای می نوسیم تا برنامه ریزی لازم را به عمل بیاوریم.وقتی معلم سال قبل نام رزیتا را دید به من گفت: با رزیتا کاری نداشته باش؛ چون ایشان هم سردرد میگرنی دارد و هم دانش آموز شلوغی است. وبه او مارکهای متعددی زد.
وقتی برای اولین بار به کلاس رفتم از فرا گیران خواستم خود شان را معرفی نمایند وقتی نوبت به رزیتا رسید ، دیدم دختری با پوست سیاه وبا کلاه گوشه کلاس نشسته است . وبا صدایی بلند اما غیر عادی خودش را معرفی کرد . اما وقتی دانش آموزی با صدای بلند خودش را معرفی می کرد. رزیتا از من می خواست که به او بگویم با صدای پایین خودش را معرفی نماید چون من حوصله سروصدای آنها را ندارم. واگر کسی حرف می زد رزیتا اورا مسخره می کرد یا با او دعوا می کرد ومی گفت صدای شما سر من را به درد می آورد.
برای اینکه بیشتر با او آشنا شوم رفتارهای اورا زیر نظر گرفتم . علاوه از آن از معلمین سه سال قبل او وهمچنین از مدیر ومعاون مدرسه خواستم که در مورد رفتارهای رزیتا بیشتر به من توضیح بدهند. آنان نیز به رفتارهای نابهنجار او از جمله شلوغی غیر نرمال ، مسخره کردن دیگران، اذیت دادن به دیگر دانش آموزان ، بی حوصلگی ، فحش دادن به دیگران ، لجبازی ، تنبلی ، سردرد مزمن اشاره نمودند. برای پی بردن به واقعیت مسئله ، مادر ایشان به آموزشگاه دعوت گردید. مادر رزیتا زنی کم سن و سال وبی خیال بود . و برای فرزند ش چندان اهمیتی قائل نبود وبا بی خیالی به رفتارهای رزیتا نگاه می کرد. به مادر رزیتا گفتم آیا برای درمان سردرد رزیتا اورا به پزشک برده اند. ایشان جواب داد که فرزندش را چند ین بار به پزشک برده اند ولی آنان نتوانستد اند اورا معالجه نمایند.و ضمناً مادر رزیتا تذکر داد که وقتی هوا سرد است در زنگ سیاحت رزیتا به بیرون نرود وکلاهش را نیز از سرش بیرون نیاورد چون دچار سردرد می شود . از او پرسید م رفتار واخلاق رزیتا در خانه چطور است ؛ ایشان گفت : خانم او خیلی بد اخلاق است وهمیشه برادر کوچکش را می زند؛ به حرف گوش نمی دهد ؛ خلاصه از دست او خسته شده ایم . از او خواستم که همکاری لازم رادر مورد اصلاح رفتارهای دخترش با ما بکند ولی ایشان گفت : به من مربوط نیست . لطفاً من را دیگر به مدرسه دعوت نکنید. چون رفتارهای او اصلاح نمی شود . از دعوت من به مدرسه نیز ناراحت شده بود . بنابراین متوجه شدم که نمی توانم به کمک ایشان امیدوارم باشم . با توجه به اطلاعات بد ست آمده سوالات زیر برای رفع مشکل رزیتا در ذهن من ایجاد گردید.

۱-۲- آیا بیماری سردرد رزیتا ، موجب اختلال رفتاری او شده است ؟

۲-۲- آیا بیماری سردرد رزیتا ، ناشی از فشارهای روانی است ؟

۳-۲- آیا تربیت غلط رزیتا، موجب اختلال رفتاری ایشان شده است ؟

۴-۲- آیا به خاطر روایط غلط با رزیتا، ایشان دچار خود پنداری منفی از خود شده است؟

۵-۲- آیا رزیتا دچار کمبود محبت شده است؟

۶-۲- آیا رزیتا با رفتارهای خویش می خواهد د یگران را به خود متوجه سازد؟

۷-۲- چه راه حل هایی برای مشکل وجود دارد؟

۸-۲- چه نیروها یا چه کسانی می توانند در حل مشکل کمک کنند؟

۹-۲- من چگونه خود را تغییر دهم که مورد قبول رزیتا باشم ؟
۳- گرد آوری اطلاعات ( شواهد ا )
برای گرد آوری اطلاعات روشهای متعددی وجود دارد ؛ با توجه به موضوع پژوهش ، به نظر می رسد که ما مجبور باشیم از چند روش به صورت ترکیبی برای جمع آوری اطلاعات استفاده نماییم . در این پژوهش روشهای مشاهده ، مشاهده مشارکتی و مصاحبه را انتجاب نمودیم. از طریق مشاهده رفتارهای رزیتا را زیر نظر گرفته واطلاعات لازم در مورد رزیتا بد ست می آمد و از طریق مشاهده مشارکتی تغییراتی که در نتیجه ارتباط با من ایجاد می گرد ید وتا ثیراتی که متغیرها، بر ایشان می گذاشت مورد مشاهده قرار گرفت ؛ و ازطریق مصاحبه اطلاعات لازم در مورد سابقه رفتاری رزیتا از معلمان سابق و مد یر ومعاون مدرسه ومادر رزیتا بدست می آمد . به نظر می رسد از طریق این روشها اطلاعات لازم در مورد رزیتا بدست می آمد و ما هر چه بیشتر با خصوصیات اخلاقی ورفتاری ایشان آشنا می شدیم تا بتوانیم مشکلات رزیتا را حل نمائیم.
ابتدا رفتارهای رزیتا را زیر نظر گرفته وبه دقت مشاهده می شد . وقتی برای اولین بار به کلاس رفتم از فراگیران خواستم خودشان را معرفی نمایند . وقتی به رزیتا رسیدم دیدم دانش آموزی با پوست تیره، کثیف ، با کلاه وروسری در گوشه کلاس نشسته است. با صدای بلندی خود را معرفی نمود. به طوری که با این کار خود دیگر دانش آموزان را نیز متوجه خود ساخت. و وقتی دیگر دانش آموزان خود را معرفی می کردند رزیتا به شکلی می خواست آنها را مسخره نماید . وقتی دیگر دانش آموزان در اوقات فراغت با یکدیگر صحبت می کردند ایشان می گفت که صدا نکنید . من حوصله سرو صدای شما را ندارم و سرم را به درد می آورید. رزیتا با دیگر دانش آموزان دعوا می کرد ودانش آموزان دائماً از او نزد من شکایت می کردند. وقتی در روی تخته مطلبی می نوشتم رزیتا صدای حیوانات را در می آورد. وبه دیگر دانش آموزان اذ یّت می کرد.
بطوریکه رزیتا نظم کلاس را بر هم می زد ودرچنین محیطی آموزش امکان پذ یر نبود. ابتدا احساس کردم شاید ضعف از خودم باشد که ایشان اینچنین می کند به همین علت در زنگ تفریح در مورد رزیتا از مدیر و معاون مدرسه سوال کردم آنها گفتند که رزیتا از اول چنین بوده است ولی چون بیماری سردرد دارد بهتر است که شما هم کارش نداشته باشی. سپس با معلمین سالهای قبل رزیتا صحبت کردم آنان نیز گفتند که خدا به دادت برسد ! رزیتا دانش آموزی بی ادب ، پررو، شلوغ، تنبل وبیمار است . ولی چون بیماری سردرد دارد بهتراست که به حال خود رهایش کنید . سپس مادر ایشان را به مدرسه دعوت نمودم. از او پرسیدم رفتار رزیتا در خانه چگونه است ؟ ایشان گفت : که خانم ما از دست او به تنگ آمده ایم . به حرف های ما گوش نمی دهد . بد اخلاق است و دائماً برادر کوچکش را می زند . به در سهایش توجه نمی کند . به زور اورا به حمّام می بریم ودر نهایت گفت : که خانم ایشان بیماری سردرد دارد و هنگامیکه هوا سرد است بهتر است که در زنگ تفریح در کلاس بماند. از ایشان پرسیدم که آیا برای درمان سردرد ایشان اورا به پزشک برده اید ؟ ایشان جواب داد که چند ین بار برده ایم ولی خوب نشده است.
برای خرید و دانلود اقدام پژوهی معاون ابتدایی چگونه توانستم به بررسی مشکلات رفتاری و اخلاقـــی دانش آموزان و راهکارهای برطـــرف نمودن آنها بپردازم؟ روی دکمه قرمز رنگ کلیک کنید