support@danesh-ju.com

منو

اقدام پژوهی دبیر مطالعات اجتماعی چگونه توانستم دانش آموزان را به تحقیق و پژوهش در درس مطالعات اجتماعی و دروس دیگر تشویق کنم؟

دانلود بهترین نمونه ها | کانون تخصصی دانشجو

اقدام پژوهی دبیر مطالعات اجتماعی چگونه توانستم دانش آموزان را به تحقیق و پژوهش در درس مطالعات اجتماعی و دروس دیگر تشویق کنم؟

   دسته بندی : اقدام پژوهی, اقدام پژوهی دبیر مطالعات اجتماعی|   تاریخ انتشار : یکشنبه, ۲۵ مهر, ۱۳۹۵


دانلود اقدام پژوهی دبیر مطالعات اجتماعی چگونه توانستم دانش آموزان را به تحقیق و پژوهش در درس مطالعات اجتماعی و دروس دیگر تشویق کنم؟با فرمت ورد و قابل ویرایش در ۲۹صفحه

فایل دانلود اقدام پژوهی دبیر مطالعات اجتماعی حاضر شامل کلیه موارد مورد نیاز و فاکتورهای لازم در چارت مورد قبول آموزش و پرورش میباشد و توسط مدیر سایت طراحی گردیده است. این اقدام پژوهی کامل و شامل کلیه بخش های مورد نیاز در بخشنامه شیوه نامه معلم پژوهنده میباشد.

اقدام پژوهی چیست؟

اقدام پژوهی را به هر فعالیتی می گویند که بتواند منجر به تبدیل وضعیت موجود به وضعیت مطلوب تر شود. اقدام، محور اصلی در این نوع مقاله ها است.

قبل از دانلود می توانیم با هم بخشی از این اقدام پژوهی دبیر مطالعات اجتماعی که به صورت رایگان قرار داده شده است را مرور می کنیم:
چکیده
انسان از سرآغاز زندگی ،یعنی از زمانی که چشم به جهان می گشایدبا سؤالات فراو انی رو به رو میشود و تا زمانی که چشم از جهان فرو می بندد ، در جست و جوی یافتن پاسخ آنهاست. پژوهش ،زمینه ساز رشد و توسعه پایدار جامعه است . یکی از زیر بنا ترین فعالیتها در امر پویایی وپیشرفت هرجامعه ،پرداختن به فعالیت های پژوهشی ، به ویژه در مراکز علمی و فرهنگی است ( رشد معلم،آذر ۸۲)در طول تاریخ، انسان همواره کوشیده است تجارب و یافته های خود را به فرزندان و نسل آینده منتقل کند . این نیاز به آموزش و یادگیری ، سبب بقای جوامع بشری شده و بدین سان، فرهنگ سازی وحفظ آن ، جزء لاینفک آرمان های انسانی و شناسنامه انسان گردیده است. در جوامع نخستین ، یاددادن و یاد گرفتن به شیوه ی سنتی و از طریق باز سازی تجارب انجام می شد و به صورت اطلاعات مورد نیاز ، در عرصه ی زندگی حفظ می گردید و گسترش می یافت . در نتیجه، مردم کمتر به فکرتوسعه بودند . در حالی که در دهه های گذشته ، پیشرفت های مهمی صورت گرفته و تقریباً اکثر ابداعات، مربوط به یک صد سال گذشته است. تولید و گسترش سرسام آور اطلاعات ، دانش و کسب مهارت در علوم، وظایف نسل امروز را در مقایسه با نسل گذشته ، افزون تر ساخته است . تجارب بیش از هشتادوشش میلیارد انسان، دست آوردهای ارزنده ای است که باید نسل آینده را برای کشف حقیقت و شناسایی خالق هستی یاری دهد .امروزه از آموزش به مثابه یک فرایند منظم یاد می شود که به موجب آن، اطلاعات، مهارتها و نگرشها ی دانش آموزان تقویت می گرددو گسترش می یابد . دراین فرایند، انباشت اطلاعات مورد نظر نیست .و به تولید و گسترش اطلاعات و مهارت ها توجه میشود.(منوچهر فضلی خانی،راهنمای علمی روش های مشارکتی و فعال در فرایند تدریس) تحقیق و پژوهش در تعلیم و تربیت، به مجموعه فعالیتهایی اطلاق می‎شود که از طریق آن و با عنایت به اصول و روشهای علمی، پدیده آموزشی وتربیتی، مورد پژوهش قرار می‎گیرد و هدف آن کشف اصول کلی یا تفسیر رفتاری است که از آن برای تبیین، کنترل و پیش‎بینی رویدادهای آموزشی استفاده می‎شود.( دلاور ، علی (۱۳۷۵) – روش تحقیق در روانشناسی و علوم تربیتی)
مقدمه
توصیف وضع موجود
این جانب …..، دارای لیسانس رشته مطالعات علوم اجتماعی ، مدت ۲۰ سال و ۴ ماه است که در خدمت آموزش و پرورش هستم . در سال ۹۲-۹۱ بعنوان دبیر علوم اجتماعی در مدرسه ………………مشغول به خدمت بودم .
بیان مسئله
امروزه بیش از هر زمان دیگر دانش آموزان نیاز دارند که علم بیاموزند و بر آن ارج نهند . کشفیات علمی که بر زندگی و آینده آنان اثر می گذارند هر روز روی می دهند .باتوجه به موضوع تحقیق مسأله ای که به دنبال آن هستم این است که – چگونه می توانم سبب ایجاد رغبت و انگیزه در دانش آموزان برای انجام فعالیتهای پژوهشی وتحقیقی بشوم؟ – چگونه می توانم باعث افزایش مشارکت دانش آموزان در انجام امر تحقیق و پژوهش بشوم؟- چگونه می توانم در امر تدریسم از شیوه های مشارکتی که باعث گسترش تحقیق و پژوهش دربین دانش آموزان می شود استفاده کنم؟ در جریان این پژوهش در صدد حل مسائل و مشکلات توجه به امر پژوهش دربین دانش آموزان هستم . با توجه به این که در دوره ی راهنمایی و مخصوصا درس حرفه و فن درواحد های مختلف کتاب درسی تحقیقاتی برای تکمیل یادگیری از دانش آموزانم می خواهم و دانش آموزان چون بااصول روش تحقیق آشنا نیستند ، مطالب را از روی یک یا چند کتاب رونویس ی کرده و آن را تحویل به معلم خود می دهند و یا از بزرگ ترهای خود می پرسند .بنابراین مشاهده نمودم که اکثر دانش آموزان روح پرسش گری ندارند، در فهم مطالب بیشترمتکی به حیطه دانش شده اند و در تجزیه و تحلیل توانایی و مهارت کمی دارند و در مجموع به انجام پژوهش تمایل چندانی از خود نشان نمی دهند . با توجه به نقش پژوهش و اهمیت آن در صددبرآمدم که با اعمال روش هایی مشکل دانش آموزانم را حل کنم و تحقیق را برای آن ها از شیرین ترین و لذت بخش ترین کارها در زندگی کنم
شواهد ۱ (گرد اوری اطلاعات )
ابتدا از دانش آموزان سؤال کردم که در سالهای گذشته چه کارهای پژوهشی را انجام داده اند؟ آنها اظهار داشتند که کارهای تحقیقی در دروس مختلف انجام داده اند اما این تحقیقات خیلی به صورت ساده و ابتدایی انجام شده و فقط مطالبی را از اینترنت روی برگه A4 رونویسی کرده و به معلم خود تحویل داده اند و نمره ای را نیز دریافت کرده اند و صرفا کار تحقیقی شان بیشتر برای نمره گرفتن بوده تا یادگیری و این تحقیقات یا به صورت گروهی انجام شده و یا به صورت انفرادی .سپس وضعیت خانوادگی انها راتوسط مدیرو معاون مدرسه جویا شدم تا با علایق و توانمندیهای آنها بیشتر آشنا شوم. باتوجه به عدم تمایل دانش آموزان به انجام کارهای تحقیقاتی علت را جویا شدم و متوجه شدم که دانش آموز باید کارهای تحقیقاتی را با علاقه و دقت بیشتری دنبال کند و تاثیر آن را در یادگیری بهتر دروس درک نماید.مصاحبه با خود دانش آموزان:بعد با برخی از دانش آموزان بطور جداگانه مصاحبه صورت گرفت ویک سری سوالاتی در خصوص بیوگرافی آنان پرسیدم ،که نتیجه اش این بود که خانوادها از نظر تحصیلی در حد متوسط بوده،وضعیت اقتصادی خانواه ها خوب نیست.دارای جمعیت معمول می باشند. نظر همکاران:۱-در قدم بعد با دبیر ادبیات و علوم تجربی که در درسشان بیشتر با کارهای پژوهشی سر و کار دارند گفتگو صورت گرفت ،که ایشان نیز رضایت خوبی از آنان نداشتند ،که دانش آموزان تمایلی به انجام تحقیق از خود نشان نمی دهند ومعلمان سعی می کنند،با تشویق ، کارت امتیاز ، ،نمره تشویقی ،حساسیت نشان دادن انگیزه آنان افزایش دهند.
۱٫ تعریف واژگان :
چگونه: عبارت است از کیفیت و حالتی . چه نوع . در چه وضع.(ادات استفهام).(فرهنگ معین صفحه ۵۵۱)
می توانم: قدرت داشتن . توانایی داشتن.(فرهنگ معین صفحه ۴۷۶ )
دانش آموز=کسی که دانش می آموزد.(منظور دختری در گروه سنی ۱۲-۱۳سال می باشد)عمید صفحه ۵۶۴
تحقیق و پژوهش در تعلیم و تربیت، به مجموعه فعالیتهایی اطلاق می‎شود که از طریق آن و با عنایت به اصول و روشهای علمی، پدیده آموزشی وتربیتی، مورد پژوهش قرار می‎گیرد و هدف آن کشف اصول کلی یا تفسیر رفتاری است که از آن برای تبیین، کنترل و پیش‎بینی رویدادهای آموزشی استفاده می‎شود. دلاور ، علی (۱۳۷۵) – روش تحقیق در روانشناسی و علوم تربیتی- تشویق در لغت به معنای آرزومند کردن ، به شوق افکندن و راغب ساختن است
برای خرید و دانلود اقدام پژوهی دبیر مطالعات اجتماعی چگونه توانستم دانش آموزان را به تحقیق و پژوهش در درس مطالعات اجتماعی و دروس دیگر تشویق کنم؟ روی دکمه قرمز رنگ کلیک کنید.

3,000 تومان – خرید و دانلود

لیست فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید.
نام فایلاندازه فایل
file-97.doc147.00 KB


تهیه کننده :


امتیاز کلی
5 / 4.7

خیلی خوب!

کاملترین و جدیدترین فایل موجود در اینترنتپست های مشابه


۱۶ تیر, ۱۳۹۶

نمونه اقدام پژوهی آموزگارپایه چهارم ابتدایی چگونه توانستم مهارت سخن گفتن را در دانش آموزم ریحانه تیموری تقویت کنم؟

ادامه مطلب
۱۶ تیر, ۱۳۹۶

نمونه اقدام پژوهی آموزگارپایه اول ابتدایی چگونه توانستم مهارت خواندن را در دانش آموز کلاس اول وانیا بالا ببرم؟

ادامه مطلب
۱۶ تیر, ۱۳۹۶

نمونه اقدام پژوهی آموزگارسوم ابتدایی چگونه توانستم مشکلات ضعف در املا نویسی دانش آموز پایه دوم ( عرفان ) را با روش های نوین آموزشی برطرف نمایم؟

ادامه مطلب
۱۶ تیر, ۱۳۹۶

اقدام پژوهی دبیرزبان انگلیسی ابتدایی چگونه توانستم مشکلات خاص دانش آموز دو زبانه ام مهسا را با روابط اجتماعی ضعیف برطرف نمایم؟

ادامه مطلب
۱۶ تیر, ۱۳۹۶

اقدام پژوهی آموزگاردوره سوم دبستان چگونه توانستم مشکلات اخلاقی (پرخاشگری) مهدی اسد نژاد را بهبود بخشم؟

ادامه مطلب
۱۶ تیر, ۱۳۹۶

دانلود اقدام پژوهی آموزگارمقطع دوم دبستان چگونه توانستم مشکلات املا نویسی دانش آموز م علی را با روش های نوین آموزشی برطرف نمایم؟

ادامه مطلب
۱۶ تیر, ۱۳۹۶

اقدام پژوهی آموزگارمقطع سوم دبستان چگونه توانستم مشکلات اخلاقی (پرخاشگری) علیرضا را بهبود بخشم؟

ادامه مطلب
۱۶ تیر, ۱۳۹۶

نمونه اقدام پژوهی آموزگاردوم دبستان چگونه توانستم مشکل ناسازگاری دانش آموزم آیه را در پایه دوم ابتدایی کاهش دهم؟

ادامه مطلب
۱۶ تیر, ۱۳۹۶

اقدام پژوهی آموزگارمقطع ابتدایی چگونه توانستم مشکل ناخن جویدن را در دانش آموزم علی از بین ببرم؟

ادامه مطلب
۱۶ تیر, ۱۳۹۶

دانلود اقدام پژوهی آموزگارپایه دبستان چگونه توانستم مشکل لوس بودن فرشته را برطرف کنم ؟

ادامه مطلب
امتیاز دهید: