support@danesh-ju.com

منو

اقدام پژوهی دبیر دینی و عربی چگونه توانستم دانش آموز محمد امین سمیع را به درس پیام های آسمانی علاقه مند کنم؟

دانلود بهترین نمونه ها | کانون تخصصی دانشجو

اقدام پژوهی دبیر دینی و عربی چگونه توانستم دانش آموز محمد امین سمیع را به درس پیام های آسمانی علاقه مند کنم؟

   دسته بندی : اقدام پژوهی, اقدام پژوهی دبیر دینی عربی|   تاریخ انتشار : یکشنبه, ۲ آبان, ۱۳۹۵


دانلود اقدام پژوهی دبیر دینی و عربی چگونه توانستم دانش آموز محمد امین سمیع را به درس پیام های آسمانی علاقه مند کنم؟ با فرمت ورد و قابل ویرایش در ۲۶ صفحه

فایل دانلود اقدام پژوهی دبیر دینی و عربی حاضر شامل کلیه موارد مورد نیاز و فاکتورهای لازم در چارت مورد قبول آموزش و پرورش میباشد و توسط مدیر سایت طراحی گردیده است. این اقدام پژوهی کامل و شامل کلیه بخش های مورد نیاز در بخشنامه شیوه نامه معلم پژوهنده میباشد.

اقدام پژوهی چیست؟

اقدام پژوهی را به هر فعالیتی می گویند که بتواند منجر به تبدیل وضعیت موجود به وضعیت مطلوب تر شود. اقدام، محور اصلی در این نوع مقاله ها است.
 
قبل از دانلود می توانیم با هم بخشی از این اقدام پژوهی دبیر دینی و عربی که به صورت رایگان قرار داده شده است را مرور می کنیم:
چکیده :
مطالعات نشان می دهد در خانواده های مرفه و تحصیلکرده ، طلاق والدین آمار مردود شدن دانش آموزان در امتحانات پایانی سال را بیش از دو برابر افزایش می دهد .
در خانواده های کارگری و بویژه خانواده هایی که مادر خانواده سواد ندارد ، از هر دو بچه یک نفر ترک تحصیل می کند . همچنین در خانواده های کارمندی که مادری با سواد حضور دارد دانش آموزانی طلاق قبل از دریافت دیپلم مدرسه را ترک می کنند . البته هنوز به دقت مشخص نیست که آیا این شکست های تحصیلی ناشی از جدایی والدین و ضربه ناشی از طلاق است یا جو خانوادگی متشنج پیش از جدایی ، اما به هر حال آنچه مسلم است طلاق موضوعی صرفاً مربوط به بزرگ تر ها نیست و همیشه فرزندان را نیز به شدت تحت تاثیر قرار می دهد که باید به این موضوع ها نیز توجه جدی داشت .
اینجانب ….. دبیر رشته دینی و عربی سالهاست که در آموزش و پرورش مشغول به تدریس هستم . متأسفانه در این مدّت با شاگردان مشکل دار بسیاری مواجه بودم و هر سال با تجربه بیش از قبل سعی در رفع یا کاهش آن نموده ام . امسال هم مثل هر سال از بین دانش آموزم حدود ده نفر آن ها دارای مشکل ضعیف یا حاد بودند که در پی رفع نسبی هر یک برآمدم . شرح یکی ازموارد به این صورت بود . محمد امین پسری بی نظم و حواس پرتی بود که با انجام حرکات ناشی باعث اذیّت و آزار دیگران بود . و در کلاس من (پیام های آسمانی) توجهی به درس و کتاب نداشت. من پس از مشاهده و مصاحبه با دیگران متوجّه از هم گسیختگی خانواده و محیط زندگی او شدم و با صحبت با مادر و ناپدری او و دیگران در پی رفع ناامنی و ترس و اختلالات رفتاری و اخلاقی او بر آمدم . پس از مطالعه و بررسی و همفکری باهمکاران و دیگران و درپیش گرفتن روش های مناسب موفّق به کاهش اختلالات رفتاری و اخلاقی او شدم .

مقدمه :
هیچ کس در خانواده از تأثیرات نامطلوب طلاق گریزی ندارد . طلاق و جدایی والدین پدیده ای ناخوشایند و نامطلوب است که غالباً پس از یک دوره کشمکش و درگیری های شدید خانوادگی به وقوع می پیوندد . علاوه بر فشارهای روانی که در پی کشمکش های فزاینده ی والدین طلاق بر نوجوان تحمیل می گردد ، فشارهای روانی دیگری نیز به عنوان پیامد های جانبی طلاق وجود دارد که گاه مجموع این فشارها می تواند نوجوان را به مرز بیماری های اعصاب و روان ، ناهنجاری های رفتاری ، ناسازگاری های اجتماعی و عاطفی نیز بکشاند . اولین سال های طلاق پرتنش ترین سال برای والدین است ، زیرا با بسیاری از مشکلات تازه و دشواری های مربوط به امورمالی و خانوادگی مواجه اند . (‌حجازی ، ص ۳۳ ) اکثر اوقات در چنین شرایطی خود پنداره ی والدین دچار تزلزل می شود و احساس اضطراب ، افسردگی ، خشم ، طردشدگی و ناتوانی وبی کفایتی در برقراری روابط پر معنا به وجود می آید . این احساسات همانند امواجی حریم روانی و عاطفی نوجوان را متأثر می سازد و نوجوان علاوه بر شرایط جدید والدین ، ناچار به تحمل پدیده های جانبی طلاق نیز خواهد بود. (‌حجازی ، ص ۳۴ )
نوجوانان ۱۲ تا ۱۵ ساله ، روش های دفاع ، تأثیر و برداشت متفاوتی نشان می دهند . این نوجوانان با انکار و رویا ، به مقابله با این پدیده برمی خیزند درد می کشند و غم فراوان خود را آشکار می کنند .( حسین نژاد )
بعضی از نوجوانان خود را باعث و بانی طلاق والدین می دانند ( کولمن ص ۱۳ ) و چون در خانواده صحبتی در این رابطه نمی شود ، نوجوان روز به روز درتخیلات وهم آمیز فرو می رود و این ترس و نگرانی و ناامیدی خود را با شب اداری یا دروغ گفتن و اذیّت و آزار دیگران و ترس های واهی و… نشان می دهد . یکی دیگر از عوامل روانی که باعث دروغ گفتن نوجوان می شود ، احساس تحقیر است ، بخصوص اگر در مدرسه و خانواده مورد نکوهش و سرزنش متعدد قرار بگیرد ، این حالت با شدت بیشتری بروز می کند. نوجوانی که مورد تحقیرو اهانت واقع شود و به شخصیتش ضربه وارد آمده است ، تلاش می کند تا از هر راهی که می تواند ،خود را نشان بدهد ،کاری کند که اعضای خانواده و احیانأکسانی دیگر ،به وی توجّه کنند ، او را به حساب بیاورند و به شخصیتش اعتراف کنند . یکی دیگر از علل دروغ گویی دانش آموزان ترس از مجازاتهاست . بدیعی است هر قدر مجازات خشن تر باشد ،ترس زیاد تر و اصرار نوجوان در دروغ بیشتری خواهد شد .
یکی از مهمترین عوامل پرورش فطرت راستگویی در نوجوانان ،محیت خانواده است . جایی که پدران و مادران راستگو هستند و پیرامون دروغ و خلاف حقیقت نمی گردد، طفل طبعاً به راه درستی می رود و راستگو بار می آید و به آسانی می تواند موانعی را که به فراوانی در سر راهش پیدا می شوند ، بر طرف کند . برعکس ، جایی که پدران و مادران خود دروغ می گویند و به این خوی ناپسند معتاد هستند ، قطعاً طفل با خلق ناپسند دروغگویی رشد می کند .(‌شفیع زاده )
بدون شک دانش آموزی که در یک خانواده از هم گسیخته به سر می برد و اختلاف و مشاجرات والدین امنیت خاطر و سلامت عاطفی او را به هم می زند ، افت تحصیلی و کاهش علاقه به درس و مطالعه خواهد داشت .تجربه نشان داده است که دبیران در آگاه کردن والدین وکنترل رفتار آنان ، نقش تعیین کننده ای ایفا می کند‌ ( ملکی) و دبیر حافظ اسرار دانش آموز است .
* طلاق یعنی جدا شدن از قید نکاح ، رهایی از زناشویی
** ناهنجار یعنی کج وناهموار ، زشت و ناپسند ، بی قاعده
*** رفتار یعنی روش ، رفتن ، طرز حرکت ، طرز عمل ( برگرفته از فرهنگ عمید)
بیان مسأله :
در اوائل مهر ماه ….. یکی از اولیا ، که به واسطه ی فرزندش به مدرسه مراجعه کرد و از دانش آموز دیگرم شکایت کرد که در سر کلاس من او را ذیت کرده است. من به علل زیر اوّل با مسأله بی تفاوت برخورد کردم:
۱- تراکم دانش آموزان کلاسم ، (که هر یک از دانش آموزانم به علّت تک یا دو فرزندی در خانواده و با فرهنگ های مختلف و پس از چهار ماه دوری از مدرسه به محیط مدرسه وارد شده بودند و بعضی از آن ها دارای مشکلاتی از قبیل رفتاری ، روحی ، اجتماعی ، خانوادگی ، اقتصادی ، فرهنگی و جسمی بودند .)
۲- عدم شناخت تک تک آن ها
۳- همین طور به علّت مشکلات مدرسه
ولی پس از چند هفته با مراجعه دوباره همان اولیاء و شکایت دیگردانش آموزان و مشاهده عدم تعادل در رفتار او ، بر آن شدم تا روی رفتار و اعمال او بررسی نمایم .
توصیف وضع موجود :
اینجانب …… دبیر رشته دینی و عربی آموزشگاه ……. سالهاست که در این رشته مشغول خدمت هستم.دانش آموز مورد مطالعه من، محمد امین به خاطر نداشتن تعادل رفتاری و برخورد مکرّر با دانش آموزان ، باعث درگیری مکرّر در کلاس و مدرسه و بیرون از محیط مدرسه است و اکثر اوقات دانش آموزان دیگرم و بعضی از اولیاء از او شاکی هستند . در محیط درس ، مخصوصاً موقع تدریس درس ، بدون اجازه ازجای خود بلند می شود و راه می رود واکثر اوقات به خاطر گفتن مطالب بی اساس مخل کلاس و یادگیری دانش آموزان دیگرم می شود و موجب ناراحتی من و دیگر دانش آموزانم است .او در کلاس من به درس پیام های آسمانی توجهی ندارد و موقع پرسش کلاسی و امتحانات دچار ضعف و اضطراب می گردد.
به مدّت دو هفته رفتار محمد امین را به طور دقیق مشاهده کردم و سیاهه ی رفتارش را نوشتم . هفته سوم آبان ماه، موقعی که از دفتر آموزشگاه بیرون آمدم ، محمد امین را وسط راهرو دیدم تا چشمش به من افتاد به طرف کلاس دوید ، پس از ورود به کلاس و سلام و احوالپرسی با دانش آموزان درس را شروع کردم . موقع تدریس چندین بار محمد امین بی اجازه به بهانه های مختلف از جایش برخاست و هر بار با حواس پرتی وسایل دانش آموزان را به عمد یا غیر عمد روی زمین ریخت . پس از تدریس ، از دانش آموزانم خواستم تا پرسش و پاسخ کلاسی را انجام دهند ، غیر از چند دانش آموز ، که محمد امین شامل آن ها بود ، بقیّه مشغول بودند . محمد امین بی قرار با دانش آموزان جلویی یا پشتی یا بغل دستی‌ ، در حال حرف زدن یابدون اجازه به وسایل آن هادست می زد که با اعتراض آن ها مواجه می شد.
پس از مصاحبه با سایر دبیران درباره رفتار محمد امین دبیر ادبیات فارسی نیز می گفت : زنگ فارسی ، کتاب فارسی را با اشکال و با هجی کردن کلمات می خواند زنگ ریاضی ، ورقه ای که به او داده بودند خط خطی و کثیف کرده بود و تصویر آدم را یک دست از سر تا پا تیره و پررنگ وبا یک رنگ ، رنگ آمیزی کرده بود . اصلاً حوصله و صبر و دقّت در کار را ندارد .
در روز های بعدی ، محمد امین مثل ساعات قبل ، ناآرام و بی حوصله ودر جنب و جوش بود ولی در فعالیت های گروهی و فعّال کلاس شرکت نکرد و غیر مستقیم با حرف زدن یا ریختن وسایل دیگران باعث اذیّت و آزار آن ها شد و تکالیف درس پیام های آسمانی را انجام نداد .. در روز های بعدی هم ، بی نظمی و اذیّت و آزار و بی قراری او تکرار و شکایت دیگر دانش آموزانم بیش از پیش شد.
در کل دانش آموزی بی نظم ، حواس پرت (‌در موقع تدریس ، متوجه حواس پرتی او شدم و وقتی از او درمورد مطالب گفته شده سؤال هایی کردم جواب های بی ربط به من تحویل داد . ) پرتحرک ، بی حوصله و لج باز و اصلاً به اعتراضات و حرف های دیگران توجّه نمی کند و انگار نه انگار که با او هستم یا هستند.
محمد امین روی هم رفته پسری تنها و سرخورده است که با رفتن در تخیلات و رویا زندگی می کند و شدیداً احساس تنهایی و محبّت می کند ، این موضوع در بیشتر اوقات که بدون اجازه حرف می زند و بی رویه تحرک و جنب و جوش دارد یا برای دانش آموزان خواکی های گوناگون می خرد ، مشهود است. دانش آموز فوق از نظر وضعیت اقتصادی از وضع مطلوب و مناسب بر خورد نیست.
شناسایی علّت :
مصاحبه ای با پدرناتنی ،‌مادر ، و دایی و معاون ومدیر و چند دانش آموز دیگرم جداگانه انجام دادم .در تعبیر و تفسیر این مصاحبه ها دریافتم که سال پیش به علت اختلاف شدید خانوادگی( چند ساله )پدر و مادرش از هم جدا شده و . اکنون محمد امین پیش مادر و پدر ناتنی زندگی می کند و هر هفته یا دو سه هفته ، پیش پدرش می رود.
بیشتر اوقات در کوچه و خیابان است و اگر به او اجازه ندهند به مادر بزرگ و پدر بزرگ پناه می برد بر اساس صحبت های قبل از ازدواج مادرش با ناپدریش ، تربیت محمد امین منحصراً برعهده ی مادر است که تا این زمان نتوانسته که روی محمد امین اثر مثبت بگذارد .
محمد امین در معرض دو نوع تربیت گوناگون نمی تواند راه خود را پیدا کند. با سؤال های مختلفی که از محمد امین پرسیدم پی بردم که از هوش متوسطی برخودار است.
علّت اصلی مشکل او را در نظام خانوادگی از هم پاشیده و دو گانگی فرهنگی و اخلاقی و عاطفی دو مادر او دانستم و در پی یافتن چاره بر آمدم .

برای خرید و دانلود اقدام پژوهی دبیر دینی و عربی چگونه توانستم دانش آموز محمد امین سمیع را به درس پیام های آسمانی علاقه مند کنم؟ روی دکمه قرمز رنگ کلیک کنید.

3,000 تومان – خرید و دانلود

لیست فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید.
نام فایلاندازه فایل
file-189.doc169.00 KB


تهیه کننده :


امتیاز کلی
5 / 4.7

عالی!

کاملترین و جدیدترین فایل موجود در اینترنتپست های مشابه


۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی مشاور مدارس ابتدایی با موضوع کاهش استرس حاصل از حجم فعالیت و رقابت بین دانش آموزان

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی مربی بهداشت ابتدایی با موضوع شیوع پدیکلوز (شپش)درمدرسه

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی مدیر مدارس ابتدایی با موضوع ایجاد اعتماد بین دانش آموزان دقیق و کامل

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی سرپرست خوابگاه با موضوع شادی و نشاط در دانش آموزان خوابگاهی

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی مشاور متوسطه دوم با موضوع پیشگیری از آسیب های اجتماعی با محوریت مدگرایی

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی دبیر ادبیات فارسی متوسطه دوم با موضوع ارتقا علاقه دانش آموزان به شاهنامه خوانی

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی آموزگار دوم ابتدایی با موضوع مشکل گوشه گیری و عدم اعتماد به نفس دانش آموز

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی دبیر عربی متوسطه اول با موضوع مشکلات رفتاری دانش آموز بیش فعال

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی دبیر فیزیک متوسطه دوم با موضوع بارور ساختن نقش آزمایشگاه فیزیک در فراگیری دانش فیزیکی

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی دبیر مطالعات اجتماعی متوسطه دوم با موضوع نهادینه کردن احترام و محبت در دانش آموزان

ادامه مطلب
امتیاز دهید: