support@danesh-ju.com

منو

اقدام پژوهی جمله نویسی در مقطع ابتدایی چگونه توانستم مشکل جمله نویسی دانش آموزانم را بر طرف نمایم؟

دانلود بهترین نمونه ها | کانون تخصصی دانشجو

اقدام پژوهی جمله نویسی در مقطع ابتدایی چگونه توانستم مشکل جمله نویسی دانش آموزانم را بر طرف نمایم؟

   دسته بندی : اقدام پژوهی, اقدام پژوهی آموزگار ابتدایی|   تاریخ انتشار : جمعه, ۳۰ مهر, ۱۳۹۵


دانلود اقدام پژوهی جمله نویسی مقطع ابتدایی چگونه توانستم مشکل جمله نویسی دانش آموزانم را بر طرف نمایم؟ با فرمت ورد و قابل ویرایش در ۲۳ صفحه

فایل دانلود اقدام پژوهی جمله نویسی در مقطع ابتدایی حاضر شامل کلیه موارد مورد نیاز و فاکتورهای لازم در چارت مورد قبول آموزش و پرورش میباشد و توسط مدیر سایت طراحی گردیده است. این اقدام پژوهی کامل و شامل کلیه بخش های مورد نیاز در بخشنامه شیوه نامه معلم پژوهنده میباشد.

اقدام پژوهی چیست؟

اقدام پژوهی را به هر فعالیتی می گویند که بتواند منجر به تبدیل وضعیت موجود به وضعیت مطلوب تر شود. اقدام، محور اصلی در این نوع مقاله ها است.
 
قبل از دانلود می توانیم با هم بخشی از این اقدام پژوهی جمله نویسی در مقطع ابتدایی که به صورت رایگان قرار داده شده است را مرور می کنیم:
چکیده
در ابتدای دوره دبستان که هدف اصلی آن آموزش خواندن و نوشتن فارسی پایه است،در کنار درس های فارسی (خواندن) و املا درسی با نام جمله نویسی وجود دارد.هدف از ارائه این درس ایجاد تونایی اولیه نوشتن فعال در دانش اموزان است،بدین معنی که پس از آموزش نوشتن غیر فعال (رونویسی) و آموزش نوشتن نیمه فعال (املا) به مرحله آموزش نوشتن فعال یا خلاق می رسیم.در این مرحله که با درس جمله سازی آغاز می شود و با درس انشا ادامه می یابد دانش اموزان به این مهارت دست می یابند که پیام های خود را به صورت فرایند سخن نوشتاری،تولید و به مخاطب فرضی یا واقعی ارائه نمایند.
جمله سازی در واقع مقدمه ای است برای آماده سازی دانش آموزان در درس انشا.است.
در جمله سازی است که دانش اموزان می توانند اولین تجربیات خلاقیت نوشتاری را کسب کنند؛ با انواع جمله های خبری،پرسشی،امری و تعجبی آشنا شوند؛جایگاه انواع مقوله های صرفی مثل گروه اسمی،ضمایر و… را در ساخت جمله بیاموزند و قواعد نحوی موجود در دستور زبان فارسی را به طور غیرمستقیم تجربه کنند.
اینجانب …… آموزگار کلاس دوم آموزشگاه …..تصمیم گرفتم موضوع اقدام پژوهی امسال خودم را در این باره انتخاب نمایم تا بتوانم مشکلات جمله نویسی دانش آموزانم را که زمینه انشا نویسی در آینده نزدیکشان است را بر طرف نمایم.
مقدمه
نوشتن نخستین نشانه با سوادی است و اهمیت صحیح نوشتن کلمات به اندازه ای است که مردم عموماً غلط نوشتن کلمات را بارزترین نشانه بی سوادی می دانند ، اهمیت نوشتن و نیاز به صحیح نوشتن در ایجاد ارتباط با دیگران بر کسی پوشیده نیست . چرا که آدمی اجتماعی است و نمی تواند از ارتباط با افراد اجتماع صرف نظر کند و به ناچار جنبه هایی از شخصیتش در نوشته هایش مانند ، نامه های دوستانه و رسمی و تجاری و درخواست ها و مکاتبات ، جلوه می کند و از آنجا که بیشتر مشاغلی که افراد تحصیل کرده در اجتماع دارند به صحیح و دقیق نوشتن نیاز دارد . به همین جهت از ابتدای آموزش رسمی خواندن و نوشتن ، به کودکانمان می آموزیم که چگونه بنویسند و اقداماتی در این باره انجام می دهیم تا بتوانند آموخته های خویش را در هر موقعیتی به کار بندند . جامعه نیز از دانش آموزانی که در مدارس درس می خوانند انتظار دارند کلمات زبان رسمی خود را صحیح بنویسند و این انتظار به حق است و به جاست که وزارت آموز ش و پرورش از راه های مختلف برای رسیدن به این مقصود و برآوردن این انتظار اقدام کند .
اولین بخشی از آموزش که به این مسئله می پردازد جمله نویسی است. اما متأسفانه مشاهده می شود کاستی ها و ضعف هایی در آموزش این درس وجود دارد و بسیاری از دانش آموزان در نوشتن کلمات آموخته شده در متن هایی به جز متن درسی مشکل دارند و انتظارات ما را برای کاربرد صحیح کلمات و رعایت قواعد نوشتن آنها در هر موقعیت و متنی برآورده نمی کنند .
بیان مسئله
در بسیاری از مدارس ما توجه به صحیح نوشتن کلمات محدود می شود ، آن هم به این صورت گذرانده می شود که معلم متنی را برای دانش آموزان می خواند تا بنویسند . پس از پایان ، آنها را صحیح می کند و سپس تکلیفی را که معمولاً شامل چند بار نوشتن از روی کلماتی که در متن اشتباه نوشته شده است و یا رونویسی از روی درس می باشد را به فراگیران پیشنهاد می کند . و در جلسه بعد پس از بازدید تکالیف ، متن دیگری را برای کلاس می خواند .
در این برنامه کمتر جایی برای آموزش نوشتن صحیح کلمات و یادگیری شکل ، معانی و مفاهیم کلمات جدید و جمله نویسی و موارد استعمال آنها و تنوع در نحوه آموزش وجود دارد .
حیطه زبان آموزی، چهار رکن اصلی گوش دادن – صحبت کردن خواندن و نوشتن امروزه در دنیا به عنوان یک قانون مسلم پذیرفته شده، در آموزش تمامی زبان های دنیا و برنامه های آموزشی مدنظر قرار می گیرد.
در این چهار قدم به ترتیب نوشتن جایگاه چهارم را به خود اختصاص داده، چرا که سه امر گوش دادن و صحبت کردن و خواندن برای نوشتن مقدمه و پیش سازمان دهنده، و زمینه بوده و بالاترین سطح را به خود اختصاص داده است.
از آنجایی که مقطع ابتدایی پایه ای برای مقاطع دیگر بوده امروزه در امر زبان آموزی نگارش از اهمیت بالایی برخوردار است، مخصوصاً در پایه سوم که اولین پایه ای است که به صورت مستقل انشا نوشته می شود، چون در پایه دوم از جمله نویسی استفاده می گردد، این جملات اکثراً مرتبط با هم نیستند و هر یک به طور جداگانه نوشته می شود و بیشتر نحوه و ساختار جمله، منظم کردن جملات در هم ریخته، کوتاه سازی، ترکیب جملات ساده یا جمله سازی با کلمات ساده مد نظر است. برای دانش آموزان نوشتن جملات و متن به صورت مرتبط در پایه دوم با توالی مناسب مشکل می باشد.
بیشتر آموزگاران نوشتن جمله سازی در زمره تکالیف نگریسته و در پایان این ساعت درس موضوعی را برای نوشتن انشا مطرح می کنند و برای جلسه بعد منتظر نوشتن از سوی دانش آموزان می شوند. چون دانش آموزان خود قادر به نگارش نیستند لاجرم به اولیای خود متوسل شده از آنها حتی نه به عنوان کمک؛ بلکه کسی که باید متن را به صورت کامل برای آنها دیکته نمایند نگاه می کنند که این امر برای ما نیز در دوره تحصیل بارها اتفاق افتاده و چه بسیار کودکانی که برای نوشتن توسط اولیا سرخورده و تنبیه شده اند، و صدمات جبران ناپذیری را تحمل نموده اند که حاصل ایـن شیـوه نـگارش ها در بـررسـی هایی فعلی و بروندادهای این مدارس که همان فارغ التحصیلان هستند که با مدارک بالا قادر به نوشتن خواسته های خود در قالب جملات و به صورت مکتوب نیستند.
جمله های نوشته شده در منزل، چون توسط اولیا یا افرادی بوده که از نظر سطح علمی بالاتر از دانش آموزان است، در سطح بالای گروه سنی وی بوده و حتی محتوا و کلمات نوشته شده برای دانش آموزان قابل تفهیم نیست. این روند موجب نارضایی اولیا نیز می گردد، این نوع جمله بندی ها حتی در حین قرائت چندان مورد توجه دانش آموزان دیگر کلاس قرار نمی گیرد.
چگونگی اداره کـردن کـلاس ها بـا تـوجـه بـه کـم بـودن ظـرفیـت گوش دادن دانش آموز در مقطع ابتدایی بعد از دقایقی موجب سر و صدا و عدم تحمل شنیدن متن ها توسط کودکان می گردد، چون مطالب در خصوص موضوع واحد است و اکثر مطالب مشابه هست و هیچ جذابیت و تفنن تهیج خاصی نیست، بسیار خسته کننده و ملال آور می شود، به طوری که از طرف دانش آموزان فقط رفع تکلیف تلقی می گردد، به مثابه ای که اگر در پایان این زنگ در خصوص متن های خواندن شده دانش آموزان از خود آنها بپرسیم مطلبی قابل توجه و یا پیام قابل بیان برای ما و خودشان نداشته باشند، دانش آموزان نوشتن را، پر کردن یک صفحه از دفتر خود از مطالب به هر نحو که باشد می دانند.
توصیف وضع موجود
اینجانب ….. آموزگار پایه دوم ابتدایی آموزشگاه ….. مدت …. سال و …. ماه است که در آموزش و پرورش مشغول خدمت می باشم و در کلاس فوق با …. نفر دانش آموز در حال تدریس هستم.از آنجا که دانش آموزانم در درس جمله نویسی ضعیف بودند و جمله نویسی پیش نیاز انشا نویسی است،به همین دلیل بر آن شدم که جمله نویسی را از حالت خسته کننده و تکراری نجات دهم و با تنوع در نحوه آموزش آن درس را برای فراگیران شیرین و جذاب کنم و آن را به صورت درسی مشارکتی و فعال و خلاق تبدیل کنم و دقت و عادت به درست نویسی کلمات و جمله نویسی را در آنها تقویت کنم . برای همین با مشورت صاحب نظران و همکاران چنین موضوعی را جهت پژوهش انتخاب کردم . چگونه توانستم دانش آموزان را به درس جمله سازی که زمینه انشا نویسی است علاقه مند سازم؟
پیشینه تحقیق
مهارت زبانی نوشتن و جنبه های متفاوت آن ، امری اکتسابی است که به یاددهی و یادگیری نیاز دارد و هرگز به خودی خود به وجود نمی آید و پرورش نمی یابد . گنجاندن درسی به نام املا نیز نشان دهنده اهمیت یاددهی و یادگیری صحیح نویسی کلمات است . در حال حاضر در مدارس برای یادگیری صحیح نویسی کلمات بیشتر به اعتبار بخشی وبسنده کردن به صحیح نویسی کلمات متن درس فارسی و رونویسی از روی کلمات متن درس به گونه ای تقلیدی و ماشینی که گونه ای حفظ طوطی وار شکل نوشتاری کلمه های موجود در متن است ، توجه می شود که استفاده از این دو ویژگی ، به تنهایی ، یاددهی و یادگیری صحیح نویس کلمات را به نتیجه نمی رساند و باعث افت تحصیلی و ناتوانی دانش آموزان در صحیح نویسی کلمات یک نوشته و یا متن ساده ، به طور اعم ، می گردد . مربیان و کاردانان آموزش ابتدایی از این نکته غافل اند که بسیاری از مشکلات صحیح نویسی دانش آموزان زاییده خط بد ، بی دقتی ، رعایت نکردن نظم و ترتیب در نوشتن ، توجه نکردن به پاکیزگی و نظافت در هنگام نوشتن کلمات است که بیشتر این موارد جنبه یادهی و یادگیری دارد و باید از راه های گوناگون، به شاگردان تعلیم و آموزش داده می شود . در حالی که بیشتر معلمان ، با هدف دست یابی شاگردان به مهارت صحیح نویسی کلمات، هر روز آنان را وادار به رونویسی ماشینی از روی کلمات درس فارسی می کنند یا این که هر روز در کلاس به شاگردان دیکته می گویند و اصرار دارند در منزل والدین نیز همین کار را دنبال کنند . این گروه از معلمان ، توجه ندارند که از راه های گوناگون به شیوه های متفاوتی می توان مهارت صحیح نویسی کلمات را به دانش آموزان آموخت. هر چه روش های آموزشی متنوع تر و کاربردی تر می باشد، رسیدن به هدف صحیح نویسی کلمات ساده تر و نتیجه بخش تر خواهد . معلمین ابتدایی باید توجه داشته باشند که هدف صحیح نویسی کلمات را در تمام کتاب های درسی پایه و در تمام جلسات درسی آموزش دهند . بدین معنی که در درس های قرائت ، انشاء ، ریاضی ، علوم ، دینی ، اجتماعی و … نیز این هدف را دنبال کنند تا دانش آموز ، در هر نوشته یا کلمات را صحیح بنویسند .

برای خرید و دانلود اقدام پژوهی جمله نویسی در مقطع ابتدایی چگونه توانستم مشکل جمله نویسی دانش آموزانم را بر طرف نمایم؟روی دکمه قرمز رنگ کلیک کنید.

3,000 تومان – خرید و دانلود

لیست فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید.
نام فایلاندازه فایل
file-165.doc300.50 KB


تهیه کننده :


امتیاز کلی
5 / 4.7

خیلی خوب!

کاملترین و جدیدترین فایل موجود در اینترنتپست های مشابه


۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی مشاور مدارس ابتدایی با موضوع کاهش استرس حاصل از حجم فعالیت و رقابت بین دانش آموزان

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی مربی بهداشت ابتدایی با موضوع شیوع پدیکلوز (شپش)درمدرسه

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی مدیر مدارس ابتدایی با موضوع ایجاد اعتماد بین دانش آموزان دقیق و کامل

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی سرپرست خوابگاه با موضوع شادی و نشاط در دانش آموزان خوابگاهی

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی مشاور متوسطه دوم با موضوع پیشگیری از آسیب های اجتماعی با محوریت مدگرایی

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی دبیر ادبیات فارسی متوسطه دوم با موضوع ارتقا علاقه دانش آموزان به شاهنامه خوانی

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی آموزگار دوم ابتدایی با موضوع مشکل گوشه گیری و عدم اعتماد به نفس دانش آموز

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی دبیر عربی متوسطه اول با موضوع مشکلات رفتاری دانش آموز بیش فعال

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی دبیر فیزیک متوسطه دوم با موضوع بارور ساختن نقش آزمایشگاه فیزیک در فراگیری دانش فیزیکی

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی دبیر مطالعات اجتماعی متوسطه دوم با موضوع نهادینه کردن احترام و محبت در دانش آموزان

ادامه مطلب
امتیاز دهید: