support@danesh-ju.com

منو

اقدام پژوهی آموزگار پایه چهارم دبستان چگونه توانستم مشکل لجبازی متین دانش آموز کم توان ذهنی را برطرف نمایم؟

دانلود بهترین نمونه ها | کانون تخصصی دانشجو

اقدام پژوهی آموزگار پایه چهارم دبستان چگونه توانستم مشکل لجبازی متین دانش آموز کم توان ذهنی را برطرف نمایم؟

   دسته بندی : اقدام پژوهی, اقدام پژوهی آموزگار ابتدایی|   تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۷ تیر, ۱۳۹۶


اقدام پژوهی آموزگار پایه چهارم دبستان چگونه توانستم مشکل لجبازی متین دانش آموز کم توان ذهنی را برطرف نمایم؟بافرمت ورد وقابل ویرایش در۴۸صفحه

در این فایل  اقدام پژوهی آموزگار پایه چهارم دبستان تمامی نکات مربوط به اقدام پژوهی ابتدایی و بخشنامه آن رعایت شده است و به صورت کامل فایل ورد word و قابل ویرایش آن در اختیار شما معلم ابتدایی قرار می دهیم.

قسمتی ازین مجموعه

جمع آوری اطلاعات (­شواهد۱­)

برای اینکه مسئله ای که ذهنم را به خود مشغول کرده بود، برایم روشن تر شود و دلایل رفتارهای غیر­عادی او را مورد بررسی قرار دهم، درصدد جمع آوری اطلاعات از روشها ومنابع مختلف برآمدم.

روشهایی که در این پژوهش از آنها بهره گرفته شده، عبارتند از :

۱ – مشاهده رفتار دانش آموزدر موقعیت های مختلف

۲ – مصاحبه با خود دانش آموز و والدین او

۳ – اجرای پرسشنامه

۴ – اجرای گروه سنجی در کلاس

منابع کسب اطلاعات مورد نیاز به قرار زیر می باشد:

الف : خود دانش آموز

ب : والدین دانش آموز

ج : همکلاسی های او

د : آموزگاران سال های گذشته

ه : پرونده تحصیلی وی

در اولین مرحله به سراغ آموزگار  سال   گذشته متین  رفتم و نظرشان را در مورد رفتار وی جویا شدم. در کم توان فقط یک آموزگار داریم  که   از او ناراضی بود . آموزگار  وی را به غرور و خود خواهی و بی نظمی برای مطرح کردن خود، متهم می کرد  .

همکلاسی های متین  هم او را فردی می دانستند که فقط به فکر خودش است، حرف خودش را قبول دارد و حاضر نیست به نظرات دیگر دانش آموزان توجه کند یا با آنها در فعالیت های گروهی همکاری و مشارکت نماید.

برای بررسی دقیق از وضعیت متین  و از آنجایی که یکی از منابع کسب اطلاعات در مورد دانش آموز، خود او می باشد، از وی دعوت کردم که وقتی کلاس تمام شد به دفتر مدرسه بیاید و از او در مورد علایق اش سئوال کردم و اینکه اوقات فراغت چه می کند؟ او بیان داشت که به اصلا علاقه ای به نوشتن تکالیف نداشت.و همیشه می گفت حافظه خوبی ندارم. و یاد نمی گیرم. او می گفت در هنگام تدریس گوش می دهم ولی متوجه نمی شوم.

لازم به ذکر است در جلسه اول به جهت اعتماد او، در مورد مشکلات او با همکلاسیها اشاره ای نکردم و تنها صحبت درباره علایق و خواسته هایش اکتفا نمودم. برای گردآوری اطلاعات دقیق تر پرسشنامه ای تهیه نمودم   تا در مورد خصوصیات رفتاری او اظهار نظر نمایند که براساس نتایج استخراج شده از اجرای این پرسشنامه حالات و رفتارهای زیر بیشترین فراوانی را داشت.

۱ – جر و بحث زیاد و بی مورد

۲ – عدم توجه به خواسته ها و نظرات اطرافیان

۳ – عدم توانایی در کنترل احساسات و عواطف

۴ – مقاومت کردن در پذیرش سخنان اطرافیان

۵ – مطرح کردن سئوالات زیاد اذیت کاری

در جلسه دیگری   از او دعوت کردم، در این جلسه برخی از نتایج بدست آمده از پرسشنامه و انتظارات آموزگاران و همکلاسی ها از او مطرح شد. وی معتقد بود که به بعضی از درسها علاقه ندارد و بنابراین در کلاس حوصله گوش کردن ندارد و حوصله اش سر می­رود.

در مورد رابطه اش با اعضای خانواده سئوال کردم، گفت: ” آنها مرا درک نمی کنند و کارهایم را جدی نمی گیرند. همیشه به دنبال اشکال گرفتن ازکارهایم هستند،خیلی نصیحت می کنند،که این کارها مرا خیلی ناراحت وعصبی می کند، فکر می کنند که هنوز بچه ام و چیزی نمی فهمم! ”

تصمیم گرفتم با والدین وی صحبت نمایم و به همین خاطر چند بار به آنها گفتم ولی مراجعه نمی کردند چند بار هم به خود دانش آموز گفتم که باید پدر و یا مادرت به مدرسه بیایند تا با هم حرف بزنیم ولی نتیجه ای نمی گرفتیم. یک روز که به وی بسیار اصرار نموده بودم دانش آموز مورد نظر آمد و گفت که مادرم مسافرت است . بنا بر این به دفتر رفتم و شماره پدرش را گرفتم و با وی تماس گرفتم. و در مورد مشکلاتی که در ارتباط با من و همکلاسی ها داشت مسائلی را مطرح نمودم، وی ضمن تایید  این مطالب معتقد بود که متین  خیلی پر ادعا است و ما را هم دچار درد سر کرده است، به همه چیز اشکال می گیرد، هیچکس را قبول ندارد و در خانه انتظار دارد همه دستورات او را اجرا کنند.

برای تکمیل اطلاعات بدست آمده به متون و کتب و مقالاتی که در ارتباط با لجبازی و ویژگیهای کودکان سر آمد ، در اختیار داشتم ، مراجعه نمودم که به خلاصه ای از موارد مطرح شده مرتبط با مشکل دانش آموز مورد بررسی، اشاره می شود.

سبب شناسی لجبازی

کودکان و نوجوانان در طی دوره کودکی و رشد خود برای آنکه خود را مطرح سازند و به بزرگسالان تفهیم کنند که دیگر بزرگ شده اند، خواهان آن هستند که کارها را به طور مستقل انجام دهند و در مقابل بزرگسالان سرسختی و لجاجت نشان دهند، چنین حالاتی در سنین ۳ تا ۶ سال و دوره نوجوانی طبیعی است و جنبه مرضی ندارد، (حسینی، ۱۳۷۷، ص ۸۷ ).

در تحققیات انجام شده در مورد لج بازی و خود نمایی بیشتر به علل اجتماعی و محیطی اشاره می شود که آن را نوعی یادگیری محیطی می دانند و به دلایل زیر اشاره می شود.

وجود اختلال لجبازی در اعضای خانواده که کودک با آن همانند سازی نمی کند، ایجاد هویت در خانواده ای که دارای معیارهای قدرت طلبانه هستند و نسبت به رفتارهای فرزند خود کنترل شدیدی دارند و او ناچار است برای اثبات هویت و جایگاه خود، با خواسته های آنان مقابله کند، استعداد ذاتی برای نشان دادن قدرت و اظهار وجود در مقابل اطرفیان، (فرقانی، رئیسی، ۱۳۷۲، ص۱۰۰).

ویژگیهای شناختی و شخصیتی دانش آموزان سرآمد که باعث بروز مشکل می شود.

کودک با هوش اغلب در مدرسه گرفتار مشکلات متعددی خواهد شد، زیرا سرعت و مقدار یادگیری و پشتکار وی از سایر همکلاسی ها بیشتر است ولی مجبور است در کلاس همراه سایر دانش آموزان بنشیند و مطالبی را که به نظرش ساده و خسته کننده است بیاموزد که این امر بی نظمی ها و عکس العمل های منفی در رفتار کودک ایجاد خواهد کرد،  (شاملو، ۱۳۶۹، ص ۳۳۴ ).

با استعدادها از نظر عقلانی کنجکاو هستند ( فهم ) و اطلاعات مربوط به دنیای اطراف را فعالانه پذیرا

می­شوند (حساس) در عین حال دارای تمایلی قوی و غیر معمول برای بهتر بودن می باشند، (پیشرفت) و مایلند در راه دستیابی به اهدافشان مقاومت کنند و ترجیح می دهند به جای آنکه نسبت به وقایع واکنش نشان دهند، دیگران را هدایت و کنترل نمایند(سلطه گری)،آنان تمایل قوی به نشان دادن دستاوردهایشان به دیگران و جلب توجه آنان دارند (خود نمایی) و نسبت به نوجوانان متوسط آمادگی کمتری برای زیر سئوال بردن ارزش خودشان یا قضاوت در این مورد را دارا می­باشند (خود پنداره مثبت)، ( پارسا، ۱۳۷۴،ص ۱۱۹ ).

افراد خلاق و با استعداد اغلب دارای طرز تفکر و رفتار اجتماعی مستقل هستند، نه از توده مردم پیروی

می­کنند و نه تحت تاثیر آنها قرار می گیرند، زیرا دارای خود پنداره قوی و حس هویت شخصی و همین امر به آنها مجال می دهد که راه خودشان را بروند.

همچنین افراد خلاق و سرآمد به دلیل اینکه موضوعات تابو را سرکوب نمی کنند احتمال می رود که بطور افراطی رک گو و دارای صراحت باشند و از آنجا که دارای طرز فکر و رفتار اجتماعی مستقل هستند، کنترل کردن آنها در یک گروه دشوار تر است و بدلیل آنکه دارای انگیزش باطنی قوی برای دنبال کردن تمایلات خودشان هستند، ممکن است در برابر تلاش های معلم یا اشخاص دیگر برای کشاندن آنها به مسیرهای معین مقاومت نشان دهند( گالاگر، ترجمه : مهدی زاده ورضوانی، ۱۳۶۹، ص ۳۴۹ ).

تیترهایی که در ایناقدام پژوهی آموزگار پایه چهارم دبستان  وجود دارد شامل موارد زیر است:

 • موضوع درمورد   لجبازی
 • چکیده درمورد  لجبازی
 • مقدمه درمورد  لجبازی
 • بیان مسئله درمورد  لجبازی
 • توصیف وضعیت موجود
 • گردآوری اطلاعات (شواهد ۱) درمورد   لجبازی
 • تجزیه و تحلیل و تفسیر داده ها درمورد   لجبازی
 • انتخاب راه جدید موقتی درمورد   لجبازی
 • اجرای طرح جدید و نظارت بر آن درمورد   لجبازی
 • گردآوری اطلاعات (شواهد ۲) درمورد  لجبازی
 • ارزشیابی تاثیر اقدام جدید و تعیین اعتبار آن درمورد   لجبازی
 • تجدید نظر و دادن گزارش نهایی یا اطلاع رسانی درمورد  لجبازی
 • نتیجه گیری درمورد  لجبازی
 • پیشنهادات
 • منابع و ماخذ

 

دریافت اقدام پژوهی آموزگار پایه چهارم دبستان بلافاصله بعد از پرداخت مقدور می باشد. برای خرید و دانلود روی دکمه قرمز رنگ کلیک کنید

3,000 تومان – خرید ودانلود
.

 

لیست فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید.
نام فایلاندازه فایل
1 (122).doc3.27 MB


تهیه کننده :


امتیاز کلی
5 / 4.5

خیلی خوب!

کاملترین و جدیدترین فایل موجود در اینترنتپست های مشابه


۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی مشاور مدارس ابتدایی با موضوع کاهش استرس حاصل از حجم فعالیت و رقابت بین دانش آموزان

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی مربی بهداشت ابتدایی با موضوع شیوع پدیکلوز (شپش)درمدرسه

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی مدیر مدارس ابتدایی با موضوع ایجاد اعتماد بین دانش آموزان دقیق و کامل

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی سرپرست خوابگاه با موضوع شادی و نشاط در دانش آموزان خوابگاهی

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی مشاور متوسطه دوم با موضوع پیشگیری از آسیب های اجتماعی با محوریت مدگرایی

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی دبیر ادبیات فارسی متوسطه دوم با موضوع ارتقا علاقه دانش آموزان به شاهنامه خوانی

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی آموزگار دوم ابتدایی با موضوع مشکل گوشه گیری و عدم اعتماد به نفس دانش آموز

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی دبیر عربی متوسطه اول با موضوع مشکلات رفتاری دانش آموز بیش فعال

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی دبیر فیزیک متوسطه دوم با موضوع بارور ساختن نقش آزمایشگاه فیزیک در فراگیری دانش فیزیکی

ادامه مطلب
۲۴ شهریور, ۱۳۹۷

اقدام پژوهی دبیر مطالعات اجتماعی متوسطه دوم با موضوع نهادینه کردن احترام و محبت در دانش آموزان

ادامه مطلب
امتیاز دهید: